Zaćma – nie lekceważ zagrożenia!

0
730

O zaćmie mówi się często, ponieważ to jedna z najpowszechniejszych i jednocześnie najgroźniejszych chorób oczu. Potrafi przez wiele lat nie dawać żadnych wyraźnych objawów, doprowadzając jednak do obniżenia komfortu życia chorego. To dolegliwość, która dotyka głównie osoby starsze, jednak potrafi pojawiać się również u młodych. Na czym tak właściwie polega zaćma i jak można ją leczyć?

Zaćma – czym jest i jak się objawia?

Zaćma nazywana jest inaczej kataraktą. Jest to choroba dotykająca soczewkę oka, polegająca na utracie jej elastyczności i zmętnieniu. Główną przyczyną tego jest starzenie się organizmu. Wraz z wiekiem w soczewce gromadzą się cząsteczki białka, przez co pogrubieniu ulegają tworzące ją włókna. W rezultacie dochodzi do załamywania się promieni światła w oku, co powoduje utracenie przejrzystości i zdolności akomodacyjnych. W efekcie utrudnione jest widzenie z bliska i z daleka, dostrzeganie głębi kolorów czy też widzenie w nocy. Wraz z upływem lat soczewka mętnieje coraz bardziej. Źrenica zmienia barwę z czarnej, na szarą, a w zaawansowanym stadium choroby nawet na całkowicie białą. Na rozwój choroby narażone są osoby po 50 roku życia. Co prawda, nie każde pogorszenie się wzroku musi oznaczać objaw zaćmy. Bardzo często jednak chory kilkakrotnie zmienia okulary korekcyjne na silniejsze, zanim okaże się, że zaburzenia widzenia są spowodowane zmętnieniem soczewki. Do dosyć charakterystycznych objawów zaćmy zalicza się także efekt widzenia przez mgłę. Innymi niepokojącymi sygnałami są problemy z widzeniem kształtów z bliska, utrata naturalnej głębi kolorów, które wyglądają jakby były blade oraz kłopoty z widzeniem po zmroku. Chory może też mieć problemy z oceną odległości oraz trudności z czytaniem.

Zaćma – co można zrobić?

Zauważając u siebie niepokojące objawy, pierwszym krokiem powinno być udanie się na konsultację z okulistą. Wystarczy zwykłe, profilaktyczne badanie, aby określić czy przyczyną zaburzeń wzroku jest zaćma czy być może inna choroba. Osoby po ukończeniu 50 roku życia powinna odwiedzać gabinet okulistyczny przynajmniej raz na rok, co pozwoli wykryć wszystkie ewentualne choroby na wczesnym etapie. Jak przebiega leczenie zaćmy Warszawa? Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem jest zabieg chirurgiczny. Operacja polega na usunięciu zmętnionej soczewki oraz zastąpieniu jej nową. Zabieg jest bezbolesny oraz nieskomplikowany. Trwa zaledwie 20 minut i zaraz po nim pacjent zauważa wyraźną poprawę widzenia. W tym celu coraz częściej stosowana jest fakoemulsyfikacja.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here