Ile stron powinna mieć praca licencjacka

0
45458

Każdy student na trzecim roku studiów zadaje sobie pytanie: „Ile stron powinna mieć praca licencjacka?” Nikt nie chce w końcu napisać za mało albo ślęczeć godzinami nad wymyślaniem dodatkowych treści do pracy, które w sztuczny sposób wydłużą jej ilość stron, niekoniecznie przy tym zwiększając jej treść merytoryczną i atrakcyjność dla promotora i recenzenta.

Jak to w końcu jest?

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest: „Wszystko zależy od promotora”. Niektórzy promotorzy cenią sobie grube arkusze, pełne stron, przypisów, obrazków, wykresów, tabelek itp. Inni natomiast wolą mieć skondensowaną dawkę informacji zawartych w jak najcieńszym dokumencie. Zawsze najlepiej dostosować się do wymogów promotora i spełnić jego „zachcianki”.

Moja praca licencjacka miała charakter stricte opisowy. Opisywałem w niej wiele różnych przepisów i zasad dotyczących rachunkowości. Musiałem to zrobić, aby dotrzeć do sedna mojego problemu badawczego, jakim były błędy popełniane przez księgowych oraz sposób, w jaki je uniknąć lub chociaż zminimalizować. Dlatego moja praca dyplomowa obejmowała około 80 stron, wraz z bibliografią, spisem treści, spisami tabel, wykresów i tym podobnych rzeczy. Z tego co się orientuję, to na moim wydziale była to jedna z obszerniejszych prac.

książki

Moi koledzy studenci najczęściej oscylowali w granicach około 50 do 60-ciu stron. Jest to granica według mnie dosyć łatwo osiągalna. Przy wymogach dotyczącej wyglądu pracy, tj. czcionki Times New Roman rozmiaru 12 oraz różnych wcięć, akapitów, marginesów itp. nie powinno to stanowić ogromnego problemu. Jest też druga strona barykady. Mój przyjaciel napisał pracę inżynierską o objętości 20 stron. I to także była wystarczająca ilość stron.

Różnice w ilościach stron są dosyć duże, ale nie powinno to nikogo wystraszyć. Najważniejszy jest jednak ciekawy dla nas temat i motywacja do pisania. Niektórym napisanie sześćdziesięciu stron pracy o zjawiskach, które ich interesują, nie stanowi żadnego problemu. Dla innych zaś pisanie na wybrany przez siebie temat stanowi drogę przez mękę.

Wytyczne

Problematyczne w kwestii pisania pracy licencjackiej mogą być wytyczne, które każda uczelnia powinna udostępnić swoim dyplomantom. To w nich określona jest minimalna ilość słów, jaką powinna mieć napisana przez nas praca licencjacka. W moim przypadku absolutne minimum to 40 stron.
Nie jest to wygórowana liczba, ale może ona przysporzyć niektórych o ból głowy. Nic w tym strasznego. Najważniejsze jest wyczerpanie swojego tematu. Większość tematów jest tak skonstruowanych, że po opracowaniu treści teoretycznej i przeprowadzeniu badań praktycznych, osiągnięcie liczby minimum jest proste.

Na przeciwnym biegunie jest trudność związana ze zbytnią rozległością tematu. Często studenci biorą na warsztat temat zbyt skomplikowany, by można było go opisać zwięźle i wpadają w pułapkę związaną z mnożeniem się informacji, które trzeba będzie zawrzeć w pracy licencjackiej. Następuje później „obcinanie” treści pracy dyplomowej tylko po to, by nie liczyła ona kilkudziesięciu stron, których prawdopodobnie nie będzie chciało się sprawdzać żadnemu promotorowi i recenzentowi.

praca licencjacka

Trzeba również pamiętać, że podczas obrony pracy licencjackiej dziekan, promotor i recenzent będą mogli zadać dyplomantowi pytania dotyczące treści pracy. Przy dużej pracy zadanych pytań może być więcej. I nierzadko dotyczyć mogą one aspektów, o których student nie ma zielonego pojęcia, ponieważ musiał je bezmyślnie przepisać z książek naukowych. A język naukowy jest tak skonstruowany, że jego zrozumienie wymaga trochę czasu, którego studenci zazwyczaj nie mają. Trzeba bardzo uważać, by nie wpaść w taką pułapkę.

Grunt to dobry temat

Obszerność pracy licencjackiej nie jest kwestią pierwszorzędną. Najważniejsze jest takie dobranie tematu pracy licencjackiej, by badanie zagadnień z nią związanych i pisanie jej stanowiło dla studenta przyjemność (prawdopodobnie pomniejszoną o obowiązek używania naukowego języka). Gdy ktoś studiuje finanse i interesuje się jednocześnie sportem, to idealnym rozwiązanie jest połączenie wyżej wymienionych zainteresowań w jeden temat.

Jeśli na przykład studiujesz psychologię i interesujesz się muzyką, to dobrym pomysłem będzie napisanie pracy o obciążeniu psychicznym znanych piosenkarzy. Wszystko zależy od kreatywności i otwartości na często nieoczywiste powiązanie treści. Wtedy nauka i pisanie pracy może być na prawdę proste. A pytanie „Ile stron powinna mieć praca licencjacka?” nie będzie nikomu spędzało snu z powiek.

[Głosów:113    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here