Telefon – źródło zarazków

0
582

Dbanie o higienę osobistą oraz naszego otoczenia to bardzo aktualny temat. Uznaje się, że regularne mycie rąk to jedno z najskuteczniejszych narzędzi w walce z wirusami i bakteriami. Jaki jest jednak sens tego, jeżeli co chwile dotykamy smartfona, na którym z pewnością znajduje się wiele zanieczyszczeń? Nic dziwnego, że wiele osób dochodzi do wniosku, że należy również regularnie dezynfekować swój telefon. Jak to robić, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, a z drugiej strony nie zepsuć drogiego urządzenia?

Czy warto dezynfekować telefon?

Właśnie kupiłeś piękny Samsung Galaxy S20 używany lub inny smartfon, o którym marzyłeś od dłuższego czasu? Pierwsze co pojawiło się w Twojej głowie to myśl, jak go zdezynfekować? Przecież wcześniej był używany przez inną osobę. Być może nawet zastanawiasz się, czy warto to robić? Co ciekawe, jednym z zaleceń WHO jest nie tylko regularne mycie rąk, ale także dbanie o higienę urządzeń, które dotykamy. Jak widać, warto, a nawet trzeba to robić – i to niezależnie, czy kupiliśmy używany telefon przez inną osobę czy sami go używamy od dłuższego czasu. Na ekranie smartfona może osiadać tłuszcz, pot, martwy naskórek czy resztki makijażu, które stanowią idealne środowisko dla drobnoustrojów. Szczególnie jeżeli telefon przechowujemy w kieszeni, gdzie bywa ciepło i wilgotno.

Jak dezynfekować smartfona?

Czyszczenie telefonu w warunkach domowych jest możliwe i potrafi być skuteczne oraz bezpieczne – należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim nie powinno się używać do tego spirytusu salicylowego, ponieważ jest to roztwór kwasu w alkoholu etylowym i wodzie, który może uszkodzić elektronikę. Nie należy też używać wybielaczy lub innych agresywnych środków. Dobrym wyborem są specjalne płyny do czyszczenia elektroniki lub żele antybakteryjne. Do dezynfekcji należy używać miękkich w dotyku ścierek z mikrofibry, które nie porysują wyświetlacza. Należy też przykładać ogromną uwagę, aby do wnętrza telefonu nie dostała się wilgoć – dlatego nie powinno się go zanurzać w żadnych cieczach. Złym pomysłem jest także spryskanie urządzenia substancją dezynfekującą, ponieważ wilgoć mogłaby się dostać na siatkę głośnika. Aby w sposób kompleksowy zadbać o higienę smartfona, nie wolno zapomnieć o dezynfekcji etui – to właśnie w pokrowcu najczęściej zgromadzonych jest dużo zanieczyszczeń. W przypadku silikonowych case-ów najlepiej po prostu umyć je pod bieżącą wodą z mydłem, a następnie wysuszyć. Innego rodzaju pokrowce można potraktować tym samym płynem dezynfekującym co telefon. Bardzo uważnie należy podejść do etui z funkcją ładowania, ponieważ wilgoć lub silne detergenty również mogłyby go uszkodzić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here