Fizjoterapia jest nauka z zakresu rehabilitacji medycznej. Jej głównym celem jest praca nad poprawą kondycji psychofizycznej pacjenta, walka z bólem oraz ograniczeniami ruchowymi metodami nieoperacyjnymi i niefarmakologicznymi. Specjaliści w zakresie fizjoterapii zatrudniani są m.in. w służbie zdrowia, ośrodkach sportowych, hospicjach, klubach fitness czy domach opieki. Jest to praca z ludźmi, dlatego trzeba się w tym odnajdować.
Studiowanie fizjoterapii
Kierunek fizjoterapia jest ściśle związany z medycyną, nauką o człowieku, więc będąc studentem tego kierunku będziemy mieć zajęcia takie jak anatomia prawidłowa człowieka, biologia medyczna, biochemia, biofizyka, pedagogika, masaż leczniczy, fizykoterapia, genetyka czy farmakologia. Studia fizjoterapia są kierunkiem, na którym zgłębia się tajniki ludzkiej anatomii oraz procesów zachodzących w organizmie człowieka. Niewątpliwe nie jest to najłatwiejszy kierunek, ale bardzo potrzebny.
Na studiach fizjoterapii, jaki i później, w pracy bardzo ważna jest kondycja fizyczna. Często praca fizjoterapeuty z ludźmi z dużymi ograniczeniami ruchowymi powoduje duże zmęczenie.
Metody leczenia w fizjoterapii
Studia fizjoterapia przygotowują do różnych sposobów leczenia i uczą różnych metod leczenia, takich jak:
-
kinezyterapia, czyli leczenie przez gimnastykę,
-
fizykoterapia, czyli leczenie przez oddziaływanie na organizm różnymi bodźcami fizycznymi (elektroterapia, laseroterapia, hydroterapia, magnetoterapia i inne),
-
masaż leczniczy,
-
terapia manualna (badanie i leczenie stawów obwodowych i kręgosłupa),
-
leczenie uzdrowiskowe z wykorzystaniem czynników lokalnego klimatu.
Studia podyplomowe medyczne
Po ukończeniu studiów fizjoterpia można kontynuować naukę na studiach podyplomowych, które oferuje większość uczelni wyższych. Warto skorzystać z tej możliwości jeśli chcemy podnieść swoje kwalifikacje oraz uzyskać pożądane na rynku pracy specjalizacje. Szkoły wyższe oferują różne specjalności z zakresu fizjoterapii np. Fizjoterapia w sporcie, Fizjoterapia geriatryczna, Fizjoterapia w kosmetologii czy Neurorehabilitacja oraz wiele innych.
Najważniejsze jest dobranie właściwej specjalności dla siebie. A dzięki studiom podyplomowym medycznym będziemy bardziej atrakcyjni dla pracodawcy.