Wyjeżdżasz zagranicę? Sprawdź, na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie turystyczne

0
1614

Coraz więcej Polaków wyjeżdża zagranicę w celach turystycznych praktycznie przez cały rok. Podstawą odpowiedzialnego wyjazdu jest ubezpieczenie turystyczne, nawet jeśli zamierzamy poruszać się po krajach, w których obowiązuje karta EKUZ. Jej zakres jest mocno ograniczony, a za wiele usług medycznych musimy dopłacić. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę turystyczną, aby spędzić urlop komfortowo i bezpiecznie unikając przykrych niespodzianek?

Wysokość ubezpieczenia dostosowana do miejsca pobytu

Absolutne minimum w przypadku ubezpieczenia turystycznego to pokrycie kosztów leczenia za granicą i ratownictwa medycznego. Chociaż sumy gwarancyjne dotyczące leczenia wynoszące kilkadziesiąt tysięcy zł mogą wydawać się wystarczającym zabezpieczeniem, praktyka pokazuje coś innego. Podróżując po Europie powinniśmy zaopatrzyć się w polisę o wartości przynajmniej 200 000 zł, ponieważ w przypadku poważnej choroby bądź kontuzji i konieczności transportu medycznego do kraju, właśnie takie koszty wchodzą niekiedy w grę. Z kolei cena akcji ratunkowej przeprowadzonej na przykład helikopterem sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy zł. Jeśli zaś udajemy się dalej, polisa powinna opiewać na znacznie wyższą sumę.

Następstwa nieszczęśliwych wypadków

Elementem polisy, którego nie warto pomijać jest ubezpieczenie NNW. Poważny uszczerbek na zdrowiu w trakcie urlopu może na wiele miesięcy uniemożliwić nam pracę, a więc również osiąganie dochodów. Polisa NNW wpływa na wysokość ubezpieczenia tylko symbolicznie, a stanowi naprawdę ważne zabezpieczenie naszych interesów.

Sport uprawiany wyczynowo

Jeśli zagranicą zamierzamy uprawiać wyczynowo jakikolwiek sport, polisa turystyczna musi to uwzględniać. W przeciwnym razie ubezpieczyciel będzie prawdopodobnie wyłączony z odpowiedzialności. Osobne polisy często dotyczą sportów ekstremalnych, dlatego warto zapoznać się z ich listą w dokumencie OWU, jeśli planujemy je uprawiać.

Odpowiedzialność cywilna

Ubezpieczenie OC turystyczne to kolejny wariant godny rozważenia. Nieumyślny wypadek podczas wakacji może nas bowiem zrujnować finansowo, jeśli uszkodzimy mienie, a tym bardziej przyczynimy się do uszczerbku na zdrowiu innych osób. Wbrew pozorom nie jest to skrajna sytuacja, zwłaszcza w miejscach popularnie odwiedzanych przez turystów.

Zdarzenia po alkoholu

Warto pamiętać, że niektóre polisy turystyczne nie uwzględniają refundacji kosztów leczenia, jeśli uszczerbek na zdrowiu nastąpił po spożyciu alkoholu. Dlatego przed wyborem polisy, powinniśmy upewnić się, że możemy śmiało zdecydować się na kilka drinków lub kieliszków wina, o ile mamy taki zamiar.

Ubezpieczenie bagażu

Kolejny popularny element polisy turystycznej to ubezpieczenie bagażu. Zasadność jego wykupienia zależy między innymi od tego, w jakie miejsce się udajemy. Należy jednak pamiętać, że złodziei nie brakuje w popularnych kurortach i dużych miastach, gdzie wystarczy chwila roztargnienia, a także na lotniskach.

Porównaj wiele ofert

Aby wybrać najkorzystniejsze cenowo i dostosowane do potrzeb naszego wyjazdu ubezpieczenie turystyczne, warto porównać jak najwięcej ofert. Pomocny będzie w tym kalkulator ubezpieczeniowy, na przykład KioskPolis dostępny pod tym adresem:

https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-turystyczne/

Swoje propozycje prezentują tam wiodący ubezpieczyciele, a polisę można wykupić wygodnie przez internet nawet tuż przed wyjazdem na wakacje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here