Krążniki kierunkowe – właściwości i przeznaczenie

0
131

W taśmociągach krążniki odgrywają bardzo istotną rolę. To one stabilizują ich konstrukcję i w razie potrzeby usuwają nadmiar materiału z taśmy. Jak działają krążniki i jakie zadania realizują w układzie przeniesienia napędu taśmociągu?

Krążnik w taśmociągu – czym jest?

Taśmociągi wyposażone są w dwa rodzaje krążników: tarczowe i kierunkowe. Pod względem budowy są to proste urządzenia, które składają się z zestawu tarcz, tulei, piasty i łożyska. Dzięki temu minimalizuje się opory tarcia występujące pomiędzy poszczególnymi elementami układu. Krążniki usytuowane są z reguły na całej długości taśmociągu. Dzięki temu:

  • stabilizują układ prowadzenia taśmy,
  • stanowią podparcie dla niej,
  • oczyszczają powierzchnię taśmy.

Właściwie konserwowane krążniki mogą poprawnie pracować nawet przez kilka lat. Ważne, aby w miarę możliwości umiejscawiać je w miejscach, w których występuje zmniejszone ryzyko zalania wodą.

Rodzaje krążników – podział i usytuowanie

W taśmociągach występują najczęściej dwa podstawowe rodzaje krążników.

  1. Krążnik kierunkowy – to element, który służy do zabezpieczenia taśmy przed skutkami ewentualnych przesunięć poprzecznych. Zjawisko to występuje na tzw. przesypach, a także na odcinkach, w których oś taśmociągu jest krzywoliniowa. Krążniki kierunkowe często umieszczane są pod kątem (np. 30 lub 45 stopni), dzięki czemu taśma nie zsuwa się z ich powierzchni.
  2. Krążnik tarczowy – to element, który zamiast tulei posiada osadzone na wale tarcze, które są usytuowane prostopadle względem przesuwającej się taśmy. Tarcze wprowadzane są w ruch za pomocą przesuwającej się taśmy, dzięki czemu minimalizuje się siły tarcia występujące pomiędzy nimi a taśmą. Zadaniem tarcz jest rozbicie grud zabrudzeń pozostałych na taśmie, dzięki czemu wydłuża się jej żywotność.

Krążniki – wymiarowanie i sposób montażu

Krążnik kierunkowy i tarczowy to element, który jest dość wszechstronny pod względem konstrukcyjnym. Oznacza to, że można go zabudować w różnych typach przenośników taśmowych. W związku z tym jego wymiary mogą się różnić. Dlatego krążnik tarczowy (i kierunkowy) może być dostosowany do potrzeb użytkownika końcowego pod kątem średnic osi wylotowej, grubości płaszcza, a także technologii wykonania tarcz. Dzięki temu urządzenie jest dostosowane do pracy z materiałami lepkimi oraz sypkimi.

Krążniki tarczowe i kierunkowe to bardzo ważne elementy każdego przenośnika taśmowego i to niezależnie od jego przeznaczenia. Dzięki nim całość pracuje w sposób stabilny, niezawodny i z zachowaniem najważniejszych parametrów pracy układu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here