Rezygnacja ze studiów – czy naprawdę warto? Jakie są inne wyjścia?

0
5228

Już w trakcie studiów wiele osób zastanawia się, czy na pewno uczy się na właściwym kierunku. Zajęcia nie są aż tak interesujące jak wydawały się wcześniej, teoria znacząco przeważa nad praktyką, a program studiów nie oddaje wymagań pracodawców na rynku pracy. Czy w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie rezygnacja ze studiów?

Rezygnacja ze studiów: kiedy to faktycznie dobre rozwiązanie?

Zdarza się, że zrezygnowanie z nauki na danym kierunku faktycznie jest najlepszym możliwym rozwiązaniem. Mowa m.in. o sytuacji, gdy od samego początku wiesz, że chciałbyś dostać się na inny kierunek, ale będziesz musiał w tym celu powtarzać egzaminy maturalne lub zdawać egzaminy wstępne na uczelnię.

Rezygnację ze studiów warto rozważyć też w momencie, gdy nie masz nawet najmniejszej motywacji do nauki, a kierunek, który studiujesz nie interesuje Cię w żaden sposób. Poświęcenie kolejnych kilku lat na studiowaniu dziedziny, z którą nie wiążesz żadnej przyszłości jest pozbawione sensu.

Rezygnacja ze studiów dziennych nie zawsze jest konieczna – są alternatywy

Zastanów się, czym motywowana jest chęć rezygnacji z nauki. Może okazać się, że problemem jest nie sam kierunek, ale np. program studiów lub forma prowadzenia zajęć przez wykładowców Twojej uczelni. Często bywa tak, że wrażenia studentów tego samego kierunku, ale prowadzonego na dwóch różnych uczelniach, są diametralnie różne. Wielu studentów narzeka m.in. na zbyt duży nacisk kadry akademickiej na zagadnienia teoretyczne. Jeśli to dotyczy również Ciebie, wcale nie musisz rezygnować ze studiów. Przenieś się na uczelnię, która ceni praktyczny wymiar nauczania – taką jak np. Wyższa Szkoła Bankowa (https://www.wsb.pl/studia-i-szkolenia/przeniesienie-z-innej-uczelni), która dodatkowo, pomoże Ci podczas procesu zmiany uczelni. Dzięki temu, nie stracisz czasu spędzonego na poprzedniej uczelni, a po nadrobieniu różnic programowych będziesz w stanie skończyć naukę w planowanym wcześniej terminie.

Powodem chęci rezygnacji ze studiów dziennych może być też brak możliwości pogodzenia nauki z pracą lub z długimi dojazdami na uczelnię (np. z innego miasta). W takim wypadku zamiast rezygnować całkowicie ze studiów, przenieś się na studia zaoczne. W razie braku wystarczających środków możesz ubiegać się o stypendium, które pokryje część kosztów.

Dobrze zastanów się, zanim zrezygnujesz ze studiów. Nie podejmuj impulsywnych decyzji.  Pamiętaj, że chęć rzucenia studiów jest często wyłącznie chwilowa. Odkryj jaki jest powód niechęci do dalszej nauki, może właśnie przeniesienie na inną uczelnię będzie dobrym rozwiązaniem?

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:25    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here