Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony jak liczyć

0
2127

Umowa o pracę na czas nieokreślony, zalicza się co oczywiste do jednych z najbardziej pewnych umów, która umożliwia danego pracownikowi świadczenie jasno określonych obowiązków zawodowych.
Jednak i taką umowę na czas nieokreślony, możemy najzwyczajniej w świecie wypowiedzieć, jednocześnie pamiętając o swoistych okresach wypowiedzenia wspomnianej umowy nieterminowej. Dodatkowo warto pamiętać, iż może z tego skorzystać nie tylko sam pracownik ale jednocześnie pracodawca, z uwzględnieniem jasno sprecyzowanych do tego terminów, w przypadku pracodawcy wypowiedzenie musi zostać jeszcze odpowiednio uzasadnione.

Od czego uzależniony jest okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony?

Okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, precyzuje się na podstawie czasu zatrudnienia danego pracownika, a więc jego stażu pracy w danym miejscu, oznacza to iż :

-Okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie w sytuacji gdy pracownik zatrudniony był nie dłużej niż 6 miesięcy
-Okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc, w przypadku gdy zatrudniony był dłużej niż 6 miesięcy
-Okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące, jeżeli dany pracownik zatrudniony był dłużej niż 3 lata

Bardzo ważną kwestią jest zaliczenie do okresu zatrudnienia pracownika, pracy u poprzedniego pracodawcy w sytuacji jeżeli jego zmiana jest efektem ewentualnego przejęcia firmy czy zakładu, oraz w innych przypadkach gdy nowy pracodawca staje się następcą prawnym takiego pracownika.

Czym jest skrócenie okresu wypowiedzenia?

Może dojść do sytuacji, w której dochodzi do skrócenia okresu wypowiedzenia, a co za tym idzie również rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony. Mowa o takich sytuacjach jak :

-Ogłoszenie ewentualnej upadłości
-Ogłoszenie całkowitej likwidacji miejsca pracy (zamknięcie firmy, fabryki czy zakładu)
-Inne powody nie powiązane z pracownikami

Należy jednak pamiętać, iż można skrócić obowiązujący 3 miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony, wyłącznie do 1 miesiąca, dodatkowo każdy pracownik ma prawo do odszkodowania które wynosi tyle ile wynagrodzenie za dalszą część okresu wypowiedzenia.

okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony jak liczyć

Co zrobić w sytuacji gdy zamierzamy złożyć wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony?

Oczywiście wiele osób nie ma zielonego pojęcia, iż samo wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony, nie musi być w żaden sposób uzasadnione, mowa tutaj o przypadkach gdy składają je sami pracownicy, co to takiego oznacza? Nie musimy podawać powodu, dla którego podejmujemy taką decyzję, tłumaczyć ją czy uzasadniać, wystarczy jedynie złożyć wypowiedzenie u pracodawcy, nie grożą nam żadne konsekwencje prawne.

Dlatego jeżeli zamierzamy rzeczywiście zmienić nasze dotychczasowe miejsce pracy, to nic nie stoi na przeszkodzie by taki cel najzwyczajniej w świecie osiągnąć. Dodatkowo sam pracodawca nie ma prawa aby podważyć tego typu dokument, musi go przyjąć a po naszej stronie leży tylko przestrzeganie zasad związanych ze wspomnianym okresem wypowiedzenia.

Jak pracodawca musi podejść do rozwiązania umowy na czas nieokreślony?

Pracodawca w stosunku do pracownika, musi uzasadnić dlaczego rozwiązuje umowę o pracę na czas nieokreślony, ewentualnie sformułować kwestie dotyczące podjęcia takiej decyzji. Najczęściej jest to jednak efektem złej kondycji działalności którą prowadzi, upadku fabryki czy też zakładu w jakim byliśmy zatrudnieni.
Jak najbardziej jeżeli nie zgadzamy się z decyzją to możemy się od niej odwołać to Sądu Pracy, zwłaszcza w przypadku gdy za nieuzasadnione uważamy rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony. Warto pamiętać o takiej opcji, zwłaszcza w sytuacji gdy rzeczywiście sądzimy, że samo wypowiedzenie jest bezpodstawne, lub najzwyczajniej niezgodne z obowiązującym prawem.

okres wypowiedzenia umowy

Pracodawca musi przestrzegać okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

Każdy pracodawca musi przestrzegać okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony, nie może zdecydować się na inne rozwiązanie ewentualnie wybrać bardziej korzystną dla niego opcję. Oznacza to, iż w przypadku posiadania umowy o pracę na czas nieokreślony, nie musimy obawiać się, że z dnia na dzień zostaniemy zwolnieni, gwarantuje nam ona swoistą stabilizację.
Zawsze pamiętajmy o przysługujących nam prawach, dodatkowo rekompensacie jaka nam się w przypadku skrócenia terminu umowy o pracę na czas nieokreślony należy. Warto poznać kodeks pracy w zakresie naszych praw jakie posiadamy w tym aspekcie, jednocześnie pozyskać wiele innych cennych informacji które w przypadku rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony dobrze przyswoić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here