Utrzymanie systemów ISO

0
2862

Wdrażanie systemów certyfikowanych tworzonych przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną jest bardzo popularne zarówno w prywatnych firmach, jak i jednostkach administracji publicznej, a nawet w organizacjach pozarządowych. Aby wprowadzenie normy dawało dobre efekty trzeba zadbać zarówno o prawidłową implementację systemu, jak również jego utrzymanie.

Szkolenia ISO

Aby prawidłowo wdrożyć normę trzeba ją najpierw dobrze poznać. Jednym ze sposobów jest udział w specjalnym szkoleniu ISO. Trzeba pamiętać, że zasady wprowadzonego do organizacji systemu powinni znać wszyscy jej pracownicy. Szkolenia dopasowane do potrzeb osób na różnych stanowiskach należy przeprowadzić przed wdrożeniem normy. Poza tym jednostki certyfikujące oferują kursy ISO  dla audytorów wewnętrznych, czy też pełnomocników kierownictwa, które są idealnym przygotowaniem do pracy na tych stanowiskach. Podczas takiego szkolenia uczestnicy poznają dokładnie zakres normy oraz praktyczne aspekty jej wdrażania, czy przeprowadzania audytu. Ważną częścią kursu ISO są dyskusje z praktykami dotyczące rozwiązywania najczęściej spotykanych problemów. Udział w kursie ISO jest też zalecany dla praktykujących już audytorów i pełnomocników, aby uporządkować oraz zaktualizować swoją wiedzę. Branie udziału w szkoleniach ISO są szczególnie ważne, kiedy w normie pojawiają się jakieś zmiany. Aby zapisać się na kurs ISO należy skontaktować z jednostką certyfikującą, która je prowadzi np. poprzez stronę szkolenia.bureauveritas.pl

Pielęgnacja systemu

Regularna kontrola systemu pomaga utrzymać go na odpowiednim poziomie. Audyty wewnętrzne i zewnętrzne pozwalają na identyfikację wszelkich niezgodności. Dzięki nim łatwiej także znaleźć obszary, w których należy wprowadzić działania korygujące oraz udoskonalenia. Współpraca audytora, pełnomocnika oraz innych pracowników zaangażowanych w utrzymanie systemu powinna owocować ciągłym rozwijaniem się systemów zarządzania, co niesie wymierne korzyści dla całej organizacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here