Kierunek biotechnologia – co powinieneś o nim wiedzieć?

0
476

Jesteś osobą cierpliwą i interesujesz się naukami takimi jak biologia, chemia lub przyroda? Zastanawiasz się, co studiować i jaką potem znajdziesz pracę? W ostatnim czasie wzrasta zainteresowanie kierunkami z zakresu biotechnologii. Dowiedz się, co obejmuje ta nauka i na jaką pracę możesz liczyć po ukończeniu studiów.

Biotechnologia – co warto wiedzieć?

Biotechnologia to bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina nauki. Z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na pracowników, którzy edukują się w tym kierunku, na co ma wpływ między innymi stosowanie coraz bardziej nowatorskich i innowacyjnych rozwiązań gospodarczych. Z czym tak naprawdę wiąże się ten kierunek? Biotechnologia to nic innego, jak nauka, która wykorzystuje procesy biologiczne na większą, przemysłową skalę. Wykorzystuje się ją w dziedzinach takich jak produkcja przemysłowa, ochrona zdrowia i środowiska, inżynieria genetyczna czy rolnictwo. Dla kogo studia na kierunku biotechnologia będą dobrym wyborem? Przede wszystkim dla osób cierpliwych, które potrafią spędzić kilka godzin w laboratorium patrząc się w mikroskop. To praca, w której nie ma za dużo kontaktu z innymi ludźmi, dlatego jeżeli jesteś duszą towarzystwa raczej nie sprawdzi się w Twoim przypadku. Jeżeli chcesz ubiegać się o studia na tym kierunku, największe znaczenie mają Twoje wyniki z przedmiotów takich jak chemia, biologia, fizyka, matematyka oraz język obcy.

Praca po biotechnologii

Po ukończeniu studiów na kierunku biotechnologii otwierają się przed Tobą bardzo szerokie możliwości. Możesz pracować w firmach kosmetycznych, przemyśle farmaceutycznym oraz laboratoriach badawczych, diagnostycznych lub analitycznych. Coraz więcej przedsiębiorstw wykorzystuje technologie inżynierii genetycznej – zarówno w naszym kraju, jak i za granicą. Zatrudnienie możesz też znaleźć w działach biopreparacji i kontroli biopreparatów oraz instytucjach zajmujących się ochroną środowiska. Praca po biotechnologii nie musi wiązać się ściśle z tym kierunkiem. Możesz ubiegać się między innymi o stanowisko managera w firmie farmaceutycznej, wykładowcy akademickiego lub specjalisty ds. projektów informatycznych w laboratoriach. Istnieje jeszcze wiele innych branż oraz zawodów, w których możesz pracować w roli biotechnologa. Możliwości jest naprawdę sporo – szczególnie, że zapotrzebowanie na pracowników z tym wykształceniem cały czas się zwiększa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here