Kredki i ołówki – jakie wybrać spośród dostępnych?

0
1370

Spośród wszystkich dostępnych artykułów piśmienniczych dużą popularnością cieszą się kredki i ołówki. Te pierwsze szczególnie przydają podczas zabaw z dziećmi, a drugie stanowią bardzo uniwersalne narzędzie, które docenią zarówno pasjonaci rysunku, jak i wielbiciele prowadzenia szybkich i niezobowiązujących notatek. Dlatego też ołówki sprawdzą się w domowym zaciszu, w szkolnej ławce, czy też na studiach lub w biurze. Wyróżniamy ich kilka rodzajów, tak samo, jak kredek. Każdy ma inne zastosowanie, dlatego warto dowiedzieć się, który produkt będzie odpowiedni dla nas lub dla naszego środowiska, w którym pracujemy. W tym artykule kilka słów o kredkach i ołówkach.

Który ołówek jest miękki, a który twardy?

Główny podział ołówków można oprzeć o skalę ich twardości. Ta definiuje sposób, w jaki będziemy się nimi posługiwali, a także określa finalny efekt uzyskany z ich pomocą. I tak oto istnieją ołówki miękkie – przeznaczone do bardziej artystycznej pracy – i ołówki twarde do pisania i rysunku technicznego. Tych pierwszych jest 9 stopni oznaczonych literką B. Im wyższa liczba, tym ołówek jest bardziej miękki. Podobnie jest z ołówkami twardymi, oznaczanymi literką H. Tych jest jednak 10 rodzajów i H10 jest ołówkiem najtwardszym. Dużą popularnością cieszą się ołówki HB, które łączą zalety obu rodzajów i są wygodnym rozwiązaniem do pisania na co dzień.

Który ołówek do czego?

Główne różnice związane z twardością ołówków polegają na możliwości ich rozmycia na kartce i ostrości. Dlatego ołówki twarde sprawdzą się przy bardzo precyzyjnych zadaniach, takich jak na przykład rysunek techniczny. Warto dodać, że wolniej się tępią i zużywają od ołówków oznaczonych literką B. A te, czyli ołówki miękkie, sprawdzą się do wszelkich artystycznych pracy i rysowania. Bardzo łatwo je rozmyć na przykład palcem lub gumką, aby uzyskać wymagany efekt. Są także o wiele ciemniejsze od ołówków twardych.

Rodzaje kredek do malowania

Jeśli chodzi o kredki, to wyróżniamy ich kilka rodzajów. Najpopularniejsze to:

  • Kredki ołówkowe – działają na takie zasadzie jak ołówki. Polecane raczej dla starszych dzieci ze względu na swoją sztywną i twardą budowę i potrzebę strugania co jakiś czas. Są za to precyzyjne i pozwalają na tworzenie prostych rysunków.
  • Kredki świecowe i woskowe – bardzo popularne pośród dzieci. Są wytrzymałe i miękkie, dzięki czemu będą idealne dla najmłodszych. Są dostępne w różnych kształtach i bardzo łatwo kolorują duże powierzchnie.
  • Kredki pastelowe – kredki te są często używane przez profesjonalistów do malowania obrazów. Są traktowane nawet jako alternatywa dla farby. Są miękkie, łatwo się rozcierają i występują w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej.
  • Kredki plastikowe – przypominają z wyglądu kredki świecowe i woskowe. Są jednak bardziej odporne na złamanie. Są wydajne i nie brudzą rąk, a do tego uzyskane kolory są bardzo intensywne.

Kiedy kredki dla dziecka?

Kredki szkolne możemy dać dziecku do zabawy już po 12 miesiącach życia. Nie spodziewajmy się jednak nie wiadomo jak udanych rysunków. Początkowo będą to kreski i bliżej niezdefiniowane kształty, jednak 2-letnie dziecko już powinno sobie radzić z kolorowaniem prostych rysunków. Pierwsze kredki powinny być łatwe w obsłudze i niełamliwe, więc wybierzmy specjalnie dostosowane dla małych dzieci produkty. Pamiętajmy, że mogą one trafić także do ust dziecka, więc lepiej by były nietoksyczne i bezpieczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here