Co to jest druk wielkoformatowy? Jakich usług możemy oczekiwać w drukarni wielkoformatowej?

0
1099

Wielkie bilbordy promujące usługi, produkty i różnego rodzaju firmy to codzienny widok każdego z nas. Druk wielkoformatowy jest niezwykle popularny. Korzysta z niego każdy, kto chce zwiększyć popularność swojej firmy. Jednak czy tak naprawdę wiemy, co kryje się za tym pojęciem? Warto dowiedzieć się czegoś więcej zarówno o druku tego rodzaju, jak i drukarniach pełniących takie usługi.

Czym jest druk wielkoformatowy?

Jest to druk cyfrowy w dużym formacie. Pozwala on na uzyskanie bardzo dobrych jakościowo grafik, które dalej wykorzystywane są na bilbordach, tablicach, kasetonach, a także samochodach. Możemy wykonywać go w różnych technikach i na różnych materiałach. Do wyboru mamy:

  • Solwent twardy,
  • Solwent miękki,
  • Solwent eco,
  • Druk UV.

Solwent twardy czy miękki?

Druk, który wykorzystuje solwenty, może być twardy lub miękki, a nawet jest możliwość wyboru opcji eko. Każda z tych możliwości różni się od siebie i posiada swoje wady i zalety. Druk wielkoformatowy twardy nadaje się najlepiej do tworzenia naprawdę dużych reklam. Wynika to z faktu, że jest on niezwykle odporny na wszelkie niesprzyjające warunki atmosferyczne. Może więc spokojnie przez dłuższy czas pełnić swoją funkcję na zewnątrz

Wadą hard solvent jest za to niska rozdzielczość mieszcząca się w przedziale od 360 dpi do 720 dpi. Dodatkowo jest mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Żadna z tych wad jednak nie powinna być szczególnie istotna, gdyż niska rozdzielczość nie będzie zauważalna w przypadku dużego formatu umieszczonego wysoko, a uszkodzenia mechaniczne raczej nie grożą bilbordom.

Solwent miękki jest w pewien sposób odwrotnością wersji hard. Cechuje go wysoka rozdzielczość od 720 dpi do nawet 1440 dpi. Nie mniej, tak jak i w przypadku twardego druku wielkoformatowego ma on słabą odporność na ścieranie. O wiele lepiej znosi różnicę temperatur, jednak jeśli chodzi o promieniowanie słoneczne, to już nie jest tak kolorowo. Ten rodzaj druku cyfrowego najlepiej nadaje się do produkcji reklam w formie plakatów, zdjęć, naklejek, szyldów.

A może eko?

Wiele drukarni wielkoformatowych oferuje możliwość skorzystania z solventu eco. Jego ogromną zaletą jest fakt, iż jest on przyjazdy dla środowiska. Nie posiada nieprzyjemnego zapachu, a przy tym jest on również odporny na warunki pogodowe. Nie mniej trwałość ta nie jest wieczna a wręcz krótsza niż w przypadku wyżej wymienionych rodzajów. Aby ją przedłużyć warto tego typu druk zalaminować.

Druk wielkoformatowy UV, czyli ochrona najwyższej jakości

Jeśli zależy nam na jak najlepiej zabezpieczonym druku, to zdecydowanie powinniśmy zastanowić się nad wersją tworzoną w technice UV. Polega ona na utrwalaniu tuszu przy pomocy promieni UV. Druk wykonany w tej technice jest bardzo trwały – nie niszczą go nawet promienie słoneczne. Jego kluczową zaletą jest fakt, że można nanosić go bezpośrednio na powierzchnię twardą w tym na szkło, blachy i drewno.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here