Klucze i śruby imbusowe – praktyczne rozwiązanie w wielu konstrukcjach

0
2534

Śruby i klucze imbusowe to narzędzia wykorzystywane w montażu wielu przedmiotów, w tym między innymi mebli drewnianych i wykonanych z tworzyw sztucznych. Klucze i śruby imbusowe są pod tym względem wyjątkowo atrakcyjnym i praktycznym rozwiązaniem. Dzięki odpowiedniemu kształtowi imbusa, mamy możliwość dokręcenia śrub nawet w miejscach, w które nie bylibyśmy w stanie włożyć dłoni ze śrubokrętem lub wkrętarką.

Klucze i śruby imbusowe – co należy wiedzieć

Do obsługi śrub imbusowych używa się specjalnych kluczy, nazywanych po prostu kluczami imbusowymi. Klucz imbusowy zalicza się do kategorii tak zwanych narzędzi trzpieniowych. Ten rodzaj klucza ma zazwyczaj forę wygiętego, grubego pręta, który w przekroju ma kształt sześciokąta foremnego. Zazwyczaj, wygięty jest pod kątem 90 stopni, w taki sposób, że przyjmuje kształt litery L, rzadziej natomiast litery Z. Klucze imbusowe są także dostępne w formie końcówek przeznaczonych do wkrętarek i innych urządzeń elektrycznych. Pozwala to na dokręcanie śrub imbusowych bez użycia samego imbusa.

Korzystanie z imbusów jest niezwykle łatwe – ich niewielkie rozmiary są przystosowane do noszenia w plecaku, torbie, pojemniku na narzędzia, lub po prostu kieszeni. Wkręcanie śrub lub montowanie określonych mechanizmów przy użyciu imbusa jest proste oraz nie wymaga dostępu do dużej ilości wolnej przestrzeni. Z tego powodu, imbusy pozwalają na dokręcenie śrub ulokowanych w nawet najtrudniej dostępnych miejscach.

Śruby imbusowe charakteryzują się przede wszystkim określonym sposobem wykonania ich łba. Zazwyczaj, ma on kształt lekko wygiętego daszku, w którym wykonano sześciokątne wgłębienie. Tego typu śruby stosuje się w najrozmaitszych mechanizmach – począwszy od części rowerowych, przez instrumenty muzyczne, aż po różnego typu meble i inne konstrukcje. Idealnie nadają się do małych części i przyrządów, które trzeba precyzyjnie dokręcić.

Jakie są dostępne rozmiary kluczy imbusowych?

Klucze imbusowe występują w różnych rozmiarach, które zależą od średnicy prętów, z których są wykonane. W celu oceny rozmiaru danego klucza imbusowego należy po prostu zmierzyć jego przekrój. Najłatwiej wykonać to na zakończeniu każdego z kluczy. Najczęściej jednak rozmiar konkretnego klucza został podany przez jego producenta i umieszczony na samej powierzchni klucza. Śrubki imbusowe powinniśmy oczywiście dobierać względem rozmiaru klucza.

W zależności od stosowanego przez danego producenta systemu mierniczego, możemy spotkać na kluczach imbusowych rozmiary podane w systemie metrycznym lub calowym. W przypadku tego pierwszego – mamy do wyboru rozmiary mieszczące się w przedziale od: 0,7 mm. do nawet ponad 45 mm. W przypadku systemu calowego, znajdziemy klucze imbusowe o rozmiarach: 7/64, 9/64, 5/32, 3/16, 1/4, 5/16, 3/8, 1/2, 5/8 oraz 3/4.

Klucze i śruby imbusowe są względem siebie dopasowane w sposób wyjątkowo praktyczny, znacząco stabilizujący pracę rąk. Imbus umieszczony w otworze śruby będzie do niej przylegał bardzo stabilnie oraz nie powinien się wyślizgnąć w trakcie dokręcania. Znacząco ułatwia to sam proces wkręcania śruby, a także gwarantuje, że będzie ona maksymalnie dociśnięta.

Wśród dostępnych śrub imbusowych znajduje się kilka podstawowych rodzajów. Przede wszystkim – spotykamy śruby ampulowe oraz din 912. Pierwsza z nich jest wyjątkowo wytrzymałą śrubą, odporną na działanie korozji oraz zachowującą niezmieniony kształt wiele lat po jej użyciu do montażu. Śruba din 912 stosowana jest w budowie różnego typu maszyn przemysłowych, mocowań budowlanych oraz licznych innych ciężkich konstrukcjach.

Osobom poszukującym sprawdzonych dostawców śrub i kluczy imbusowych, polecamy zapoznać się z ofertą sklepu Kristal, dostępna na stronie internetowej kristal.net.pl. Wśród dostępnych produktów znajdują się także innego rodzaju śruby metalowe, przeznaczone do wykonywania najróżniejszych konstrukcji i remontów, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

[Głosów:2    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here