Jakie dokumenty regulują pracę szkoły

0
4414

Szkoła to rzeczywistość prawie każdego młodego człowieka. W wielu krajach, w tym także w Polsce, istnieje możliwość edukacji domowej. Wtedy to rodzice lub zatrudnieni przez nich nauczyciele uczą dziecko w domu. Nic jednak nie odbywa się poza systemem. Dziecko musi co roku zdawać stosowne egzaminy i uzyskiwać promocję do kolejnej klasy. Jeżeli organ nadzorujący zauważy nieprawidłowości w edukacji domowej, na przykład dziecko nie zda egzaminu, może cofnąć zgodę na nauczanie domowe i dziecko będzie musiało wrócić do szkoły.

Wiele rodzin jednak z powodzeniem stosuje nauczanie domowe. Powody podjęcia decyzji o nauczaniu domowym są różne. Często rodzice, którzy wybierają nauczanie domowe, podróżują po świecie z dzieckiem. Trudno byłoby im zatrzymać się w jednym miejscu na cały rok, aby dziecko uczęszczało do szkoły. Możliwość edukacji domowej to ukłon w stronę takich rodziców i umożliwienie im przeżywania przygód w podróży razem z dzieckiem.

Zamiłowanie do edukacji domowej jest bardzo popularne w niektórych kręgach religijnych, szczególnie odłamach protestanckich, ale też w religii katolickiej. Religijni przywiązani do kościoła rodzice często jako argument za edukacją domową podają fakt, że dziecko może zostać w szkole zdemoralizowane poprzez kontakt z rówieśnikami, którzy nie szanują żadnych wartości. Rodzice chcą, aby dziecko obracało się tylko w takim towarzystwie, jakie rodzice znają i akceptują.

Zdania, co do szkoły, są różne. Zdaniem niektórych dzieciństwo w szkole było wspaniałą przygodą i nigdy nie chcieliby, aby zostało im to odebrane. Dla innych z kolei szkoła była największym koszmarem dzieciństwa, poprzez wyśmiewanie i szykanowanie lub zmuszanie do nauki nieprzyjemnych i niepotrzebnych rzeczy. Jakie dokumenty regulują pracę szkoły? Wszystko jest określone w poszczególnych ustawach i innych dokumentach, które opisują system zarządzania edukacją w każdym kraju. Polscy uczniowie wydają się być przemęczeni nauką.

jakie dokumenty regulują pracę szkoły

Na arenie międzynarodowej Polska słynie z konieczności dźwigania ciężkich plecaków przez najmłodszych uczniów. Już od wielu lat trwają próby przerwania tego procederu. Takie próby nie odniosły jednak pożądanego skutku. Wciąż słyszy się o przypadkach że sześciolatek lub siedmiolatek dźwigał ciężki plecak z mnóstwem niepotrzebnych książek. W szkole pracują nauczyciele, którzy niekoniecznie są odpowiednio wynagradzani za swoją pracę. Wiele z nich naucza dzieci z pasją.

Nie brakuje jednak nauczycieli, którzy do pracy przychodzą jak za karę. Dobry nauczyciel szczególnie w pierwszych latach szkoły to prawdziwy skarb. Nauczyciel spędza z dzieckiem wiele godzin dziennie. To od jego empatii i światopoglądu wiele zależy. Kiedy rodziców nie ma w pobliżu, dziecko traktuje nauczyciela jako autorytet. Każdy rodzic chce aby jego dziecko miało kontakt z jak najlepszymi nauczycielami. Nauczyciele czasami protestują chcąc uzyskać wyższe zarobki.

Wydaje się, że te protesty są całkowicie uzasadnione. Wiele osób po latach z sentymentem wspomina szkolne czasy. Czasami wspomina się wybitnych nauczycieli. Czasami wspomina się tylko wygłupy z kolegami z klasy. Szkoła to nie tylko lekcje, kartkówki i sprawdziany, szkoła to również okazja do zacieśnienia więzów z rówieśnikami.
Często szkolne wycieczki są wspaniałą okazją do przeżycia wielu przygód. Niektóre klasy tak narozrabiały na wycieczkach szkolnych, że później nauczyciele nie chcieli podjąć się z nimi kolejnych wyjazdów. Warto zdawać sobie sprawę, że szkoła jest bardzo ważna w życiu dziecka.

szkoła

Zadaniem rodzica jest odpowiedzialny wybór placówki dla malucha. Nie jest wszystko jedno do jakiej szkoły pójdzie dziecko. Można wybierać z bogatej oferty placówek państwowych i prywatnych. Niektórzy rodzice muszą wozić swoje dziecko do szkoły oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów. Wybrali taką szkołę tylko i wyłącznie w trosce o dobro dziecka.

Przy wyborze szkoły warto zwrócić uwagę na rankingi. Przede wszystkim jednak warto zorientować się jaka atmosfera panuje w danej szkole. Warto też zorientować się jacy nauczyciele w niej uczą. Często topowe szkoły średnie słyną z tego, że wysoki poziom powstaje tylko i wyłącznie z faktu, że młodzież uczęszcza na korepetycje, a nauczyciele wymagają wiedzy, w zamian nic od siebie nie dając.

Taka postawa generuje duże problemy. Młody człowiek jest nadmiernie obciążony nauką i wymaganiami, których nie jest w stanie spełnić. Stąd każdy rodzic powinien dobrze poznać swoje dziecko i wybrać mu odpowiednią szkołę. Warto poświęcić na to zadanie odpowiednią ilość czasu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here