Jak złożyć wypowiedzenie z pracy

0
2212

W momencie rozstawania się z pracodawcą, konieczne jest złożenie wypowiedzenia oraz przestrzeganie okresów wypowiedzenia. Jak złożyć wypowiedzenie z pracy? Najlepszym wyborem będzie złożenie tego dokumentu w formie pisemnej.

W momencie, gdy zdecydujemy się na odejście z pracy, konieczne jest złożenie wypowiedzenia. Zanim jednak przystąpimy do składania wypowiedzenia, powinniśmy się upewnić, w jakim stosunku pracy pozostajemy ze swoim pracodawcą. W Polsce obecnie funkcjonują różnego rodzaju umowy typu umowy na czas nieokreślony, określony czy też na czas wykonywania określonej pracy. Wypowiedzenie może zostać złożone zarówno przez pracownika, jak i przez pracodawcę.

W przypadku, gdy pracownik decyduje się na wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony, musi mieć świadomość tego, że okres wypowiedzenia jest uzależniony od długości zatrudnienia. Maksymalny okres wypowiedzenia w tym przypadku wynosi trzy miesiące i ma miejsce, gdy w jednej firmie przepracowaliśmy więcej niż trzy lata. Jeżeli przepracowaliśmy mniej niż sześc miesięcy na podstawie umowy na czas nieokreślony, okres wypowiedzenia wynosi jedynie dwa tygodnie.

praca

Na podobnych zasadach liczony jest okres wypowiedzenia w przypadku umowy o pracę na czas określony. W przypadku umowy na okres próbny, która zawierana jest maksymalnie na czas trzech miesięcy, maksymalny okres wypowiedzenia wynosi jedynie dwa tygodnie.
Wypowiedzenie umowy może zostać złożone za porozumieniem stron. Jest to praktyczny wybór, ponieważ jest to bezkonfliktowa forma zakończenia współpracy ustalana przez pracownika oraz pracodawcy, którzy podjęli taką decyzję w porozumieniu.

W takim przypadku okres wypowiedzenia jest ustalany przez strony. Wypowiedzenie może być złożone z winy pracodawcy. W takim przypadku pojawiają się okoliczności, które dają możliwość zwolnienia z okresu wypowiedzenia.
Wypowiedzenie umowy powinno przebiegać według pewnych schematów, które gwarantują ich uznanie. Przede wszystkim warto dopilnować tego, aby zostało ono złożone na piśmie. Pracodawca powinien też poświadczyć jego odbiór.

W sytuacji, gdy decydujemy się na przesłanie wypowiedzenia drogą pocztową, powinno być ono przesłane na oficjalny adres firmy. Znajdziemy go na przykład W Krajowym Rejestrze Sądowym. Dla bezpieczeństwa dobrze jest otrzymać kopię dokumentu, który pozwoli nam dotrzymać okresu wypowiedzenia oraz będzie dowodem jego złożenia. Wypowiedzenie może zostać złożone w formie ustnej. Trzeba jednak dokonać tej czynności w obecności świadka. Będzie to przydatne w razie wystąpienia sporu z pracodawcą. Świadek będzie mógł wtedy poświadczyć w sądzie, że wypowiedzenie miało miejsce w rzeczywistości.

Pracodawcy nie pozostanie wtedy nic innego jak wystawienie nam świadectwa pracy oraz jeżeli wyrazimy taką prośbę przygotowanie zaświadczenia o zatrudnieniu oraz wynagrodzeniu, jakie wtedy otrzymywaliśmy. Do obowiązków pracownika będzie należało wtedy sporządzenie specjalnego protokołu zdawczo-odbiorczego.
Przed złożeniem wypowiedzenia, dobrze jest sprawdzić, czy jest ono sporządzone w taki sposób, że pracodawca nie ma możliwości zanegowania jego wartości merytorycznej. W wypowiedzeniu powinny się znaleźć takie informacje jak miejscowość oraz data zawarcia umowy.

jak złożyć wypowiedzenie z pracy

Nie może też zabraknąć wszystkich podstawowych danych pracownika oraz pracodawcy. W przypadku składania wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym, konieczne jest uzasadnienia podjęcia takiej decyzji. Wypowiedzenie tego rodzaju może być złożone na przykład w momencie, gdy pracownik jest w posiadaniu orzeczenia lekarskiego o szkodliwym wpływie na zdrowie miejsca wykonywania pracy.
Jeżeli pracodawca nie weźmie tego pod uwagę i nie przeniesie pracownika na inne stanowisko pracy pozbawione wpływu szkodliwych warunków, złożenie wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym ma wszelkie podstawy prawy do uznania go za prawomocne.

Może zdarzyć się tak, że odchodząc z pracy mamy do wykorzystania kilka dni urlopu wypoczynkowego. Istnieje możliwość przeniesienia tych dni na okres wypowiedzenia. Jeżeli nie uda nam się tego uczynić, nie powinniśmy się martwić z tego powodu. Za takie dni przysługuje nam w myśl kodeksu pracy ekwiwalent pieniężny z tego tytułu.

Wszystkie niejasności, które towarzyszą kwestii składania wypowiedzenia są rozwiewane przez zapisy znajdujące się w kodeksie pracy. Tam znaleźć można wszystkie niezbędne informacje na temat sposobu składania wypowiedzenia, okresów wypowiedzenia dla poszczególnych rodzajów umów oraz prawa pracownika w razie odmowy przyjęcia wypowiedzenia przez pracodawcę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here