Jak szukać pracy za pośrednictwem serwisów społecznościowych?

0
625

Zapewne doceniasz to, co robią dla ciebie serwisy społecznościowe. Na tych popularniejszych prawdopodobnie masz swoje konta, za sprawą których możesz dowiadywać się, co tam słychać u twoich znajomych, kto akurat wyjechał na wakacje nad morze, a komu urodziło się dziecko. Niektóre serwisy społecznościowe są jednak wykorzystywane w zupełnie innych celach. Nie mają podtrzymywać twoich relacji ze społeczeństwem, a mają pomagać ci w o wiele ważniejszych kwestiach, czyli np. w szukaniu nowej pracy. Ta nowa praca w Poznaniu może zostać przez ciebie wynaleziona właśnie przy pomocy mediów społecznościowych. Tak naprawdę każdy z takich kanałów w jakimś stopniu potrafi przybliżyć cię do uzyskania fantastycznej posady, o ile nauczysz się z tych narzędzi korzystać i zaczniesz to naprawdę robić.

Serwisy związane z pracą

Mówiąc o serwisach społecznościowych, nie ma się jednak na myśli wyłącznie Facebooka, który zastąpił popularną niegdyś w Polsce naszą-klasę. Serwisy społecznościowe stanowią o wiele większą grupę zróżnicowanych portalów. Wśród nich występuje jeden duży portal skupiający się tylko i wyłącznie na kwestiach związanych z pracą. Na pierwszy rzut oka wygląda on nawet podobnie do Faceboooka. Na tym portalu również możesz założyć sobie konto, wstawić na nie dowolne zdjęcia, a następnie skontaktować się z innymi ludźmi – choćby i nawet znajomymi. Cele są jednak zgoła inne. Profil na tym portalu staje się twoją zawodową wizytówką, która ma na celu przedstawić cię jako dobrego pracownika, czyli ma być taką mini wersją twojego papierowego CV, uwzględniającą wszystkie ważne informacje na temat twojego doświadczenia zawodowego, posiadanych umiejętności, wykształcenia, zdobytych certyfikatów i rekomendacji. Przy pomocy takiego profilu możesz kontaktować się z ludźmi z dosłownie całego świata! Jest to serwis międzynarodowy, a zatem działa on nie tylko w Polsce, ale dosłownie we wszystkich krajach, jakie tylko przyjdą ci do głowy.

Po co jednak masz w ogóle tworzyć takie konto? Ano po to, by po prostu się pokazać i stać się pełnoprawnym członkiem wskazanej branży zawodowej. Nieraz jest tak, że już po stworzeniu dla siebie takiego profilu zawodowego nagle zostaje się zasypanym przez różne oferty pracy w Poznaniu czy jeszcze innym mieście, bo jeżeli nie ukryjesz swojego profilu i nie stworzysz z niego profilu prywatnego, pracodawcy będą mogli na niego natrafiać, a wtedy mogą okazać się nim zainteresowani. Daj im na to szansę. Pozyskiwanie nowych pracowników za pośrednictwem tego rodzaju portali jest nową i dość specyficzną metodą rekrutacji, ale ta metoda już teraz działa i już w tym momencie jest powszechnie używana przez niemalże większość większych i mniejszych firm. Wszyscy tak już robią. Zamiast tracić czas na tworzenie ogłoszeń, po prostu od razu skupiają się na szukaniu odpowiednich kandydatów na wybrane stanowiska, przesyłając masowe wiadomości do osób odnalezionych na serwisach społecznościowych. Gdy już zdecydujesz się utworzyć konto na jednym z takich portali, zadbaj o to, by jak najlepiej się ono prezentowało. Musi bić od niego profesjonalizm. Spróbuj spojrzeć więc na nie obiektywnym okiem i samodzielnie ocenić, czy sam chciałbyś zatrudnić osobę, która zaprezentowałaby się w taki właśnie sposób.

Czasami jest też tak, że tego rodzaju serwisy pozwalają na publikowanie różnych ofert pracy. Nierzadko znajdziesz je więc w oddzielnych zakładkach. Będziesz mógł szukać pracy na dwa sposoby jednocześnie, czekając na ciekawsze oferty przesyłane za pośrednictwem twojego profilu, ale też próbując samodzielnie te oferty odnaleźć na portalu Gowork Poznań – ogłoszenia o pracę. Wiele organizacji publikuje swoje ogłoszenia właśnie na takich platformach. Coraz częściej nawet publikuje się je nie tylko na portalach poświęconych pracy, ale też i na tych „zwyczajnych” serwisach społecznościowych, takich jak właśnie Facebook. Staraj się docierać do ewentualnych pracodawców różnymi możliwymi metodami. W ten sposób tylko zwiększasz swoje szanse na zatrudnienie.

Zasady tworzenia profili

Na jeszcze jednej kwestii powinieneś się skupić, jeżeli już teraz nabrałeś ochoty na to, by w najbliższym czasie zacząć szukać pracy przy pomocy portali społecznościowych. Skup się bowiem na swoim profilu. Skoro to on ma być twoją wizytówką, mającą zapewnić ci później świetne zarobki w Poznaniu, to on musi godnie cię reprezentować. Pamiętaj, by zawsze podawać wyłącznie prawdziwe dane. Nie staraj się przekłamywać rzeczywistości i podkoloryzować pewnych faktów, bo te twoje drobne kłamstewka prędzej czy później i tak najprawdopodobniej wyjdą na jaw. Zawsze dołączaj też do profilu przynajmniej jedno zdjęcie. Użyj tego, które zastosowałeś w CV, rezygnując z publikacji fotografii z wakacji czy tzw. selfie. Zwróć też uwagę na to, czy przypadkiem nie masz umieszczonych na swoim koncie takich postów, obrazków bądź grafik, których nie chciałbyś pokazywać ewentualnym pracodawcom. Jeżeli tak jest, po prostu je usuń lub ustaw je jako prywatne. Nie chcesz przecież, by twój przyszły pracodawca widział, jak kłócisz się w Internecie ze znajomym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here