Jak radzić sobie ze stresem w pracy

0
1903

Tempo życia we współczesnym świecie powoduje, że większość z nas żyje w ciągłym stresie. Rano na stojąco zjadamy kęs kanapki i popijamy łykiem kawy. Potem odwozimy dzieci do szkoły i denerwujemy się, gdy na kolejnych światłach znowu trafiamy na czerwone. W końcu umęczeni docieramy do pracy, gdzie szef już od drzwi bombarduje nas listą rzeczy do robienia na wczoraj.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Po pierwsze…
Zastanów się, jaka małą rzecz jesteś w stanie wykonać od zaraz, aby trochę zwolnić tempa. Może spróbuj nastawić budzik 15 minut wcześniej niż zwykle. Wtedy przynajmniej spokojnie zjesz śniadanie, albo wyczekasz dodatkowe 3 minuty na czerwonym świetle.
Po drugie…
Pomyśl co sprawia Ci przyjemność. Może lubisz jeździć na rowerze albo czytać książki. A może kolekcjonowanie pocztówek od dziecka było Twoją pasją. Postaraj się poświęcić trochę czasu w ciągu dnia na rzeczy, które sprawiają Ci radość (na początek wystarczy 30 minut). Perspektywa małej przyjemności po pracy pomoże poradzić sobie ze stresem w czasie jej trwania

Po trzecie…
No dobrze…faktycznie masz mnóstwo obowiązków służbowych do wykonania i nawet perspektywa sadzenia kwiatów po pracy nie stanowi pocieszenia. Co w takiej sytuacji? Jak radzić sobie ze stresem w pracy?
Najpierw usiądź i weź głęboki wdech. Potem zrób sobie pyszną, pobudzająca kawę. Następnie stwórz plan dnia (to naprawdę działa). Podziel czynności, które musisz wykonać na pilne, mniej pilne i „mogą poczekać do jutra”.

Potem, pilne podziel dodatkowo na ważne i mniej ważne – to samo rób z pozostałymi kategoriami. Zacznij pracę od rzeczy pilnych, nawet jeśli wydają się trudne (nie odkładaj ich na później), potem przejdź do ważnych, a jeśli starczy Ci czasu zacznij wykonywać te, które „mogą poczekać do jutra”. Szybko przekonasz się, że takie działanie nie tylko sprawi Ci zawodową satysfakcję, ale również pomoże dość skutecznie radzić sobie ze stresem w pracy.

Po czwarte….
Lubisz ćwiczyć? Wybierz jakąkolwiek w miarę intensywną aktywność fizyczną (szachy nie wchodzą w grę! No chyba, że w ramach przyjemności) i zacznij ją wykonywać co najmniej dwa razy w tygodniu. To naprawdę działa. Uwierz – endorfiny to nie kolonia bakterii zamieszkujących obcą planetę, a hormony, które wzbudzają w nas poczucie zadowolenia i redukują stres. Jeśli siłownię widziałeś tylko w telewizji, a myśl o zajęciach fitness powoduje u Ciebie odruch wymiotny, zacznij spacerować albo jeździć na rowerze.

Po piąte…
Wypróbowałeś różne sposoby i owszem, po pracy dajesz radę, ale nadal nie wiesz jak radzić sobie ze stresem w pracy. Spróbuj zajęć z jogi lub medytacji. Zwłaszcza ta druga jest bardzo niedoceniana (oczywiście medytować trzeba umieć), a z jej pomocą możesz usunąć stres nagromadzony w ciągu dnia, oczyścić umysł i duszę, a nawet pozbyć się chorób cywilizacyjnych.

Pewnie myślisz, że medytować to mogą tylko mnisi buddyjscy. Nic bardziej mylnego. W coraz większej ilości miejsc możemy zapisać się na profesjonalne zajęcia z medytacji. Warto zajrzeć na ich strony i choć raz spróbować. Efekt końcowy może być naprawdę zaskakujący.

Paskudny szef i spółka

stres w pracy

No cóż… Jeśli na co dzień w pracy spotykasz się z mobbingiem, to wszystkie wymienione powyżej sposoby radzenia sobie ze stresem mogą okazać się nieskuteczne.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy gdy szef jest mobberem?
Najłatwiej oczywiście zmienić pracę na taką, gdzie panuje „normalna” atmosfera. Jeśli jednak lubisz swoją pracę, dobrze zarabiasz i nie chcesz z niej rezygnować z powodu złośliwego szefa, możesz spróbować poradzić sobie na własną rękę. W tym celu udaj się do przełożonego i jasno zakomunikuj mu, że nie życzysz sobie takiego traktowania i zwyczajnie nie zamierzasz go tolerować. Czasem wyraźne postawienie granic pomaga. Zdarzają się jednak przypadki, w których szef traktuje odważnego pracownika jeszcze gorzej. Co w takiej sytuacji?

Możesz zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. Najlepiej jeśli dysponujesz dowodami w sprawie: nagrania, zeznania świadków, itp. Pamiętaj, twój pracodawca za pewne ma świadomość, że za nękanie pracownika grożą mu poważne konsekwencje i może być przygotowany na okoliczność „wojny”. Zatem aby ją toczyć, przygotuj najpierw odpowiednie działa.

szef

Dobra rada
Pamiętaj, że życie masz tylko jedno (no chyba, że wierzysz w reinkarnację) i od Ciebie zależy jak je przeżyjesz. Zamiast zadawać sobie pytanie: „jak radzić sobie ze stresem w pracy?”, pomyśl jak tego stresu uniknąć. Rozejrzyj się dookoła. Być może zobaczysz ile Cię omija? A może dojrzysz ludzi, którzy mają mniej od ciebie i chodzą po ulicy z uśmiechem na ustach? Może wówczas ten stres jakoś sam zacznie znikać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here