MOSS to nowe zasady rozliczania podatku VAT od usług elektronicznych świadczonych dla zagranicznych osób prywatnych w Unii Europejskiej. Przepisy weszły w życie od 1-go stycznia 2015 r. i muszą zapoznać się z nimi wszyscy przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi na odległość. Koniecznie muszą się do nich dostosować osoby oferujące usługi telekomunikacyjne, elektroniczne i nadawcze. Co to jest MOSS i co możemy z nim zrobić?
Czy MOSS dotyczy Twojej firmy? Klient zagraniczny, osoba prywatna
Tak jak wspominaliśmy we wstępie, z MOSS muszą się liczyć osoby, które, po pierwsze, świadczą swoje usługami dla klientów zagranicznych (mieszkających w Unii Europejskiej), po drugie, ich klienci nie są podatnikami VAT. Warto odnotować to ostatnie, ponieważ istnieją przedsiębiorcy, którzy nie są podatnikami VAT – w takiej sytuacji ustawa również uważa ich za osoby prywatne.
Przedsiębiorcy świadczący usługi elektroniczne
Czym według przepisów, są usługi elektroniczne? Według Art 7 1. są to usługi zautomatyzowane, których świadczenie wymaga minimalnego udziału człowieka i których wykonanie nie byłoby możliwe bez technologii informacyjnej. W szczególności jest to sprzedaż produktów w formie cyfrowej, oprogramowania, usługi wspomagające obecność przedsiębiorstw w sieci elektronicznej (np. tworzenie stron internetowych), dostępy do stron (np. informacyjnych, gier internetowych), odpłatne dostępy do wystawiania aukcji na stronach itd. Tutaj mamy trochę nieścisłości, bo np. tworzenie stron internetowych na 100% nie jest usługą, która wymaga minimalnego udziału człowieka. Wyżej wymienione przykłady obejmują jedynie usługi elektroniczne – nie zapominajmy również o telekomunikacyjnych i nadawczych. Zachęcamy do zapoznania się z ustawą lub konsultacji prawnej.
Dwie opcje rozliczenia podatku VAT
Według prawa usługa świadczona konsumentowi z Unii wymaga rozliczenia w państwie nabywcy. Oznacza to dwie drogi rozliczenia dla przedsiębiorcy. Pierwszą jest rejestracja do celów VAT w kraju, z którego pochodzi konsument – ze względu na problematyczność tego rozwiązania, nie będziemy mówić o nim szerzej. Drugim jest wybór właśnie systemu MOSS (z ang. Mini One Stop Shop), który ułatwi mechanizm rozliczenia VAT.
Wymaga to przede wszystkim rejestracji do systemu w Drugim Urzędzie Skarbowym Warszawa Śródmieście – w tym celu należy złożyć formularz VIU-R. Regulacje wymagają również prowadzenie ewidencji, wystawiania faktur na życzenie nabywcy oraz stosowania stawki za usługę, jako obowiązuje w Państwie nabywcy. Faktury muszą być wystawiane w euro – wyjątkiem jest sytuacja, kiedy ta waluta nie obowiązuje w danym kraju – w takim wypadku należy zastosować walutę lokalną. Wymaga to również składania elektronicznej deklaracji VIU-D.
Oczywiście, rejestracja w systemie MOSS nie jest wymaga dla żadnego przedsiębiorcy. Niestety jedyną alternatywą jest rejestracja VAT w każdym kraju UE, w którym przedsiębiorca świadczy usługi na rzecz osób prywatnych. W praktyce często jest więc to jedyne sensowne rozwiązanie.
Zobacz więcej informacji na www.ktmh.pl