Jak wybrać odpowiednie dodatkowe ubezpieczenie zdrowia?

0
2072

Coraz więcej osób decyduje się dziś wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowia. Czy warto zdecydować się na taki krok? Jak znaleźć najlepszą ofertę? Na które jej aspekty należy zwracać najwięcej uwagi?

Dlaczego publiczna opieka zdrowotna nie jest wystarczająca?

Teoretycznie każdy obywatel ma zapewnioną pełną opiekę zdrowotną. Jednak w praktyce jest to fikcja. Dodatkowe ubezpieczenie zdrowia to rozwiązanie następujących problemów, które występują w publicznej opiece zdrowotnej:

• kolejki do lekarzy – w Polsce zdecydowanie brakuje lekarzy, gdyż wielu specjalistów wyjeżdża za granicę, a inni prowadzą tylko prywatne praktyki. Ponadto, służba zdrowia jest po prostu niedofinansowana. W konsekwencji na wizytę u specjalisty trzeba często czekać miesiącami, a czasami nawet latami. Wielu potrzebujących nie otrzymuje przez to pomocy na czas.
• brak fachowej pomocy – z powodu braku wystarczającej liczby lekarzy chętnych podjąć pracę w publicznym ośrodku, zatrudniani są tam często specjaliści o wątpliwych kwalifikacjach. Tym samym nie zawsze pacjent może liczyć na fachową pomoc
• konieczność uzyskiwania skierowań – ażeby umówić wizytę u specjalisty, prawie zawsze potrzebne jest skierowanie. Tym samym cały proces leczenia znacząco się wydłuża. Konieczne jest bowiem udanie się do lekarza pierwszego kontaktu, a dopiero później można zapisać się na wizytę w odległym terminie

Najlepsze dodatkowe ubezpieczenie zdrowia

Nie ma zatem wątpliwości, iż chcąc czuć się naprawdę bezpiecznie, trzeba zdecydować się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowia. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż nie każda prywatna oferta jest atrakcyjna. Na wstępie warto zaznaczyć, że prywatną opiekę medyczną można wykupić w formie pakietu w prywatnej przychodni lub ubezpieczenia w towarzystwie ubezpieczeniowym. Wydaje się, iż to drugie rozwiązanie jest bardziej opłacalne, gdyż:

1. Ubezpieczony może odbyć wizytę u lekarza niezależnie od tego, czy przebywa w miejscu zamieszkania, czy też na wyjeździe, gdyż nie jest przypisany tylko do jednej przychodni
2. Istnieje możliwość wyboru najlepszych specjalistów, ubezpieczyciel bowiem nie narzuca korzystania z usług konkretnych lekarzy
3. Część odszkodowania jest zwykle wypłacana w gotówce, co pozwala wydać pieniądze wedle własnego uznania.

Bez wątpienia wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowia daje większe poczucie bezpieczeństwa. Niemniej jednak ważne jest, aby wybrać odpowiednią ofertę. Przede wszystkim różnią się one pod względem wysokości ewentualnego odszkodowania, a co za tym idzie, również wielkością składki. W tym przypadku należy dokonać wyboru wedle własnych potrzeb i możliwości finansowych.

Należy również pamiętać, że nie zawsze wysoka kwota ewentualnego odszkodowania w ramach dodatkowego ubezpieczenia zdrowia oznacza, iż dana oferta jest godna wyboru. Rzecz w tym, iż mniej renomowane firmy sprzedające dodatkowe ubezpieczenie zdrowia bywają nieuczciwe wobec klientów, zamieszczając w umowach rozmaite kruczki prawne. Unikają w ten sposób wypłacania części, a czasem nawet całości odszkodowania, korzystając z marnych wymówek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here