Wakacyjny kurs niemieckiego – dla kogo?

0
1390

Lato, szczególnie dla osób wciąż uczących się, jest czasem wypoczynku, ale również możliwością poszerzania kompetencji. Jedną z rzeczy, jakie można zrobić w okresie letniej przerwy, jest wakacyjny kurs niemieckiego. Kto na nim skorzysta?

Różne poziomy wiedzy

Warto wiedzieć, że podczas letniego kursu można nauczyć się zarówno podstaw języka, jak i posiąść wiedzę znacznie bardziej zaawansowaną, w zależności od poziomu umiejętności. Różnego rodzaju podmioty organizują kursy zarówno dla osób początkujących, jak i tych, które znają już nieco język niemiecki.

Dobór odpowiedniego poziomu często nie do końca jest zależny od Ciebie jako uczestnika. W wielu przypadkach doborem odpowiedniego poziomu „wtajemniczenia” zajmuje się pracownik szkoły językowej, między innymi poprzez przeprowadzenie testu językowego. Na podstawie jego wyniku zostaniesz przydzielony do jednej z grup.

Czy muszę się zgodzić z decyzją lektora?

Wyżej wskazany przydział do grupy jest dokonywany na podstawie poziomu wiedzy kursanta. Zazwyczaj dokonuje się go poprzez wypełnienie testu. By umożliwić grupom skuteczną pracę, w większości przypadków dobiera się osoby w grupie tak, by były na zbliżonym poziomie – to zapewnia najwyższą efektywność.

Oczywiście, jeśli nie zgadzasz się z oceną pracownika szkoły językowej, możesz po prostu to powiedzieć. Zgodnie z zasadą „klient nasz pan”, w większości przypadków po prostu zostaniesz przydzielony do grupy o wybranym przez Ciebie poziomie. Pamiętaj jednak, że może to nie być najrozsądniejszy wybór. Nawet jeśli uważasz, że znasz język lepiej niż wyszło z testu – tego typu formularze sprawdzające są przygotowane przez specjalistów i nastawione na określenie, jakie tematy są już znane kursantowi, a w jakich trzeba go podszkolić. Może się okazać, że w grupie o wyższym niż sugerowany stopniu zaawansowania po prostu się nie odnajdziesz.

Jak wygląda kurs?

Ze względu na to, że wakacyjny kurs niemieckiego – jak wskazuje sama nazwa – toczy się głównie w okresie letniej przerwy w zajęciach szkolnych czy akademickich – zazwyczaj mają one znacznie intensywniejszą formę niż w przypadku tradycyjnych kursów trwających w trakcie roku szkolnego. Dlatego też przygotuj się na większą częstotliwość zajęć.

Jeśli uważasz, że taki poziom nie jest dla Ciebie – lepiej zdecyduj się na tradycyjny, mniej intensywny kurs.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here