Praca magisterska ile stron

0
5270

Rozpoczynasz studia. Zastanawiasz się, jak zaliczysz pierwszy semestr. Udało się, jesteś pełnoprawnym studentem. Teoretycznie stałeś się nim, kiedy otrzymałeś indeks, ale tak naprawdę to po pierwszej zdanej sesji już możesz się określać studentem danego kierunku, na który uczęszczasz. Studia trwają trzy lata (licencjackie) lub trzy i pół (inżynierskie).

Po nich jest obrona pracy, którą zdajesz koncertowo, a następnie masz możliwość pójścia na studia magisterskie. Decydujesz się na nie, a więc przed sobą masz jeszcze dwa lata i opuszczasz uczelnię z dyplomem magistra. Jednakże zanim opuścisz uczelnię, najpierw musisz napisać pracę magisterską. Jaka ona powinna być? Zachęcamy do lektury.

Zanim cokolwiek powiemy chcielibyśmy zaznaczyć, że tutaj nie znajdziesz złotego środka na poprawną pracę, który można wykorzystać do każdego rodzaju kierunku. Wszystko dlatego, że uczelnie mają swoje specyfikacje, które mogą być niewspółmierne z tym, co opiszemy tutaj. Jednakże w większości uczelni panują podobne zasady, które mamy nadzieję, pomogą ci napisać pracę magisterską.

książka

Praca magisterska ile stron powinna zawierać?

Pewnie jest to jedno z pierwszych pytań jakie sobie zadajesz. Może być w innej postaci, np. napisałem 120 stron, czy to wystarczy? Odpowiedź na to pytanie, nie będzie zero jedynkowa, a niestety taka, którą nie chcesz usłyszeć: to zależy. Zależy przede wszystkim od tematu, na który piszesz pracę. Jeśli praca wymaga od ciebie sztywnych obliczeń, licznych rysunków oraz wielu wizualizacji przestrzennych, to prawdopodobnie będziesz miał problem, żeby się zmieścić w stu dwudziestu stronach, a gdzie tu jeszcze miejsce na przypisy, bibliografię itp.

W pracy magisterskiej nie liczy się ilość stron, a przede wszystkim, żeby umieścić w nich to co najważniejsze. Praca, powinna zawierać istotne elementy, które tyczą się twojego tematu. Nie powinieneś się rozciągać i lać wodę, ponieważ to nie miejsce na to. Tutaj potrzebne są fakty i ich przykłady. Jeśli tej zasady będziesz się trzymał, to może się okazać, że nawet 60 stron będzie wystarczające.

Kolejne częste pytanie, skąd czerpać informacje do pracy magisterskiej? Odpowiedź jest prosta, gdziekolwiek się da. Jednakże promotorzy niechętnie spoglądają na wykorzystanie materiałów, z portalów plotkarskich, gdzie pisze się dosłownie o wszystkim. Mimo, że znajdziesz tam ciekawy przykład czy sugestie, która może uatrakcyjnić twoją pracę, to zachęcamy do poznania źródła danego tekstu, jeśli został on ukazany. Jeżeli go nie ma, możesz mieć pewność, że jest to plotka, która niczym nie jest poparta. A więc skąd czerpać dane do pracy? Jeżeli twoja praca nie jest badawczo-poznawcza, to sugerujemy korzystanie z publikacji odnoszących się do twojej dziedziny. Możliwe, że wśród nich znajdziesz dodatkowe elementy do inspiracji, co pomoże stworzyć twoją pracę. Pamiętaj, że im więcej publikacji użyjesz w swoim tekście, tym bardziej stanie się ona prawdziwa w oczach promotora, a później recenzenta i komisji, przed którą będziesz jej bronił.

W poprzednim akapicie zostało użyte sformułowanie „pomoże stworzyć twoją pracę”. Chcielibyśmy tutaj zaznaczyć, że nie mieliśmy na myśli ułańskiej fantazji, która poniesie w nie wiadomo jakie rejony twojej wyobraźni. Poprzez to określenie, chcieliśmy pokazać, że może dodać do twojej pracy dodatkowe przykłady, które będziesz mógł ładnie opisać, a potem udowodnić, odnosząc się do publikacji.

praca magisterska ile stron

Dobrze, często piszemy o odnoszeniu się do publikacji, to znaczy, że możemy żywcem skopiować zdania z danej publikacji lub artykułu? Absolutnie. Wtedy twoja praca jest uznawana za plagiat, a im wyższy będzie jego wskaźnik na teście antyplagiatowym, tym trudniej ci będzie o jej akceptację, przez promotora. Jednakże możesz zastosować słowa autora innej publikacji w swojej pracy, lecz trzeba zawsze pamiętać, żeby dodać przypis odnoszący się do danego dzieła, nawet jeśli sparafrazowałeś część publikacji, którą wykorzystałeś w swojej pracy. Tutaj zachęcamy do zapoznania się z regułami umieszczania przypisów i cytowania słów z innej publikacji.

Podsumowując, co jest istotne w napisaniu pracy magisterskiej? Przede wszystkim nie liczy się ilość stron, ale ich jakość. Jakość stron niech się objawią dużą ilością publikacji wykorzystanej w swojej pracy. Korzystając z publikacji innych autorów, pamiętaj, o dodawaniu ich w przypisach, a następnie w bibliografii. Tutaj trzeba pamiętać o umieszczaniu wykorzystanych publikacji w bibliografii, z dokładnym uwzględnieniem wykorzystanych elementów. Pamiętaj o naszych wskazówkach, a jesteśmy przekonani, że napiszesz niezłą pracę magisterską.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here