Pięć zalet korzystania z zewnętrznego biura księgowego

0
2054

Każda firma działająca w naszym kraju musi się rozliczać z podatków, a do tego wymagana jest chociaż podstawowa wiedza na temat księgowości. Dlatego też przedsiębiorcy mają do wyboru kilka możliwości – zająć się tym samodzielnie, zatrudnić kogoś na etacie czy przekazać cały ten obszar wyspecjalizowanemu biurowi rachunkowemu. W ostatnich czasach z różnych powodów ta ostatnia opcja zyskuje coraz większą popularność, gdyż faktycznie zalety takiego rozwiązania są niezaprzeczalne.

Oszczędność czasu

W firmie zawsze jest mnóstwo spraw do załatwienia oraz jeszcze więcej decyzji do podjęcia. Tym wszystkim ktoś się musi zajmować, czy to pracownicy, czy w przypadku poważniejszych spraw kadra kierownicza i zarząd. Dołożenie do tego jeszcze spraw związanych z księgowością to nie tylko konieczność delegowania do tego odpowiednich ludzi, ale także pilnowanie całości. W przypadku, gdy wszystkim będzie się zajmować zewnętrzne biuro księgowe, cała ta praca przejdzie na niego. A właściciel firmy czy członkowie zarządu będą się mogli skupić na tym, na czym powinni, czyli jak najlepszym rozwijaniu swojego biznesu.

Wiedza i doświadczenie

Znalezienie odpowiednich pracowników do działu księgowości wcale nie jest łatwą sprawą. W przypadku współpracy z biurem to po jego stronie stoi zapewnienie wykwalifikowanej kadry, która będzie obsługiwać klientów. I przeważnie biura dysponują profesjonalną załogą, która jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi problemami. Dodatkowo pracownicy takich biur mają okazję pracować z wieloma różnymi firmami, dzięki czemu zyskują oni w ten sposób sporo cennego doświadczenia. Ma to także przełożenie na klientów, którzy często korzystają na rozwiązaniach, które zostały już sprawdzone w praktyce u innych.

Bezpieczeństwo

Profesjonalizm i fachowa wiedza, jaką dysponują biura księgowe to gwarancja odpowiedniej jakości usług i znacznie mniejsze ryzyko popełnienia jakiejś pomyłki. Takie rozwiązanie jest dużo bezpieczniejsze dla właściciela firmy, bo przecież to w końcu on jest odpowiedzialny za ewentualne błędy. Zewnętrzne biuro księgowe może też reprezentować swoich klientów przed Urzędem Skarbowym i Zusem, a dzięki profesjonalnej wiedzy może znacznie lepiej bronić ich interesów. A jeśli jednak coś nieprzewidzianego się wydarzy, to dobre biuro będzie posiadało polisę OC, z które można będzie dochodzić odszkodowania za poniesione straty.

Szeroki zakres usług

Wielu przedsiębiorców na początku swojej działalności potrzebuje niewielkiego zakresu usług, ale ich potrzeby szybko się zwiększają wraz z rozwojem firmy. Przy wewnętrznej księgowości trzeba w takich przypadkach szukać nowych ludzi lub organizować pracownikom szkolenia, co jednak wiąże się z wysokimi kosztami. W przypadku współpracy z biurem wystarczy zgłosić zapotrzebowanie na nowe prace i porozumieć się w sprawie opłat za nie, i już można z nich korzystać. Porządne biura zatrudniają specjalistów z różnych dziedzin, dzięki czemu są w stanie zapewnić wszystko, co jest potrzebne przedsiębiorcom.

Obniżenie kosztów

Na zakończenie należy wspomnieć o jeszcze jednej zalecie przekazania księgowości zewnętrznej firmie, a mianowicie obniżeniu kosztów. Na outsourcingu można sporo oszczędzić, niekiedy nawet do 50 procent w porównaniu z prowadzeniem wewnętrznego działu. Mając swoich księgowych trzeba zapewnić im odpowiednie wynagrodzenia, szkolenia dla podniesienia umiejętności, a także miejsce i niezbędne narzędzia do pracy, a to sporo kosztuje. Podpisując umowę z zewnętrznym biurem księgowym do zapłacenia będzie jedna faktura w miesiącu, którą dodatkowo można zakwalifikować do kosztów prowadzenia działalności.

Źródło: MDDP Outsourcing – księgowość po angielsku

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here