1. Wykorzystaj moc portali społecznościowych
Możemy być fanami Facebooka lub nie, ale z faktami nie możemy dyskutować – większość współczesnego życia rozgrywa się właśnie na portalach społecznościowych. Na swoich wirtualnych profilach ludzie eksponują swoje życie prywatne, dzieląc się zdjęciami z wakacji, z ukończenia studiów, z okazji wesela. Co ciekawe, w gronie znajomych pracodawcy mają swoich pracowników, klienci poznają wykonawców zleceń.
A zatem jak szukać pracy na portalach społecznościowych? Niezwykle łatwo. Wystarczy wpisać w pole wyszukiwania słowo „praca”, a w wynikach otrzymamy grupy z ogłoszeniami o pracę ze wszystkich możliwych dziedzin. Jeśli zależy nam na bardziej specjalistycznych odpowiedziach, wpiszmy w polu wyszukiwania hasło „praca hydraulik”, „praca Kraków”, „szukam pracy” – na przeszukiwaniu interesujących nas ofert spędzimy nawet kilka godzin.
2. Przeszukaj strony internetowe
Oryginalnie internet został stworzony jako narzędzie pracy – miał służyć naukowcom do dzielenia się rezultatami badań. Współcześnie jego funkcji jest znacznie więcej, ale nam posłuży jako narzędzie do wyszukiwania ofert pracy. Załóż konto na serwisach z ogłoszeniami, typu Gumtree, Olx, Praca, Pracuj. Jest to jeden z najłatwiejszych i najszybszych sposobów, jak szukać pracy w dzisiejszych czasach. Nasze dokumenty trafiają bowiem momentalnie do działu rekrutacji.
3. Sprawdź oferty w urzędzie pracy.
Jest to tradycyjna, ale wciąż popularna i pewna metoda, żeby znaleźć ogłoszenie o pracę na ciekawe stanowisko. Znajdź adres urzędu pracy w swoim regionie i złóż w nim wizytę, wcześniej biorąc notes i długopis, aby zapisać kontakt do firm, gdzie chcesz złożyć swoje CV.
4. Pytaj! Od czego masz znajomych
Powiedzenie, że „koniec języka za przewodnika” nie dotyczy jedynie kwestii podróżowania, gdyż ma ono zastosowanie również wtedy, gdy szukamy dla siebie pracy. Wśród znajomych na pewno posiadamy osoby, które gdzieś są zatrudnione – wówczas możemy się zapytać, czy aktualnie firma, gdzie nasz kolega pracuje, nie prowadzi jakiejś rekrutacji. Możemy mieć znajomych, którzy sami są właścicielami jakiegoś małego przedsiębiorstwa. Jeśli tak jest, umówmy się ze znajomym na lunch i opowiedzmy mu, dlaczego chcemy u niego pracować. Rozmowa kwalifikacyjna u kogoś, kogo znamy, jest mniej stresująca, aniżeli w przypadku, kiedy aplikujemy u obcego pracodawcy.
5. Zajrzyj na koniec gazety
Jest to najstarsza metoda na znalezienie pracy i chociaż powoli ustępuje pola pierwszeństwa na rzecz internetu, to wciąż może być skuteczna. Jak szukać pracy za pomocą gazety? Pójdź do najbliższego kiosku i kup aktualny numer lokalnego dziennika. Przejrzyj spis treści gazety. Interesujący nas dział jest zazwyczaj opisany jako „Dam pracę”, „Ogłoszenia lokalne”, „Ogłoszenia drobne”.
Jest to kilka stron wypełnionych ofertami od osób, które potrzebują pracowników. Znajdziemy tam ogłoszenia zarówno z Polski, jak i zza granicy, często z każdych możliwych dziedzin. Gazeta to dobry sposób, aby zareklamować samego siebie. Możemy wysłać do redakcji krótki tekst (oczywiście za opłatą), gdzie piszemy, jakie mamy umiejętności i doświadczenie. Takie ogłoszenie trafia do następnego wydania dziennika, a wtedy my czekamy na to, aż pracodawcy zasypią nas telefonami.
6. Wyjdź z domu
Bardzo często firmy ogłaszają, że poszukują pracowników, rozklejając ogłoszenia na witrynach sklepowych, na murach, słowem – wystarczy się rozejrzeć po centrum swojego miasta. Zawsze jest to okazja, aby przyjrzeć się z bliska danej firmie i albo zrezygnować z chęci ubiegania się o posadę albo upewnić, że tutaj chcemy pracować. Przyjście do przedsiębiorstwa osobiście niejednokrotnie da nam możliwość spotkania jego właściciela, przełożonych, innych pracowników. Może nie będziemy musieli składać specjalnie CV, a wystarczy krótka rozmowa na żywo, aby otrzymać pracę? Najpierw jednak trzeba przekonać samego siebie, aby wyjść z domu.
7. Po prostu – wyślij CV.
Nie istnieje reguła, że jeśli firma, gdzie chcemy pracować, aktualnie nie prowadzi rekrutacji, to nie możemy tam składać swojego CV. Wręcz przeciwnie! Nasze portfolio trafi do sekretariatu i jeśli zacznie się rekrutacja, nasze dokumenty będą pierwszymi, jakie przeczyta osoba zajmująca się rekrutacją. Często są takie przypadki, kiedy osoby składające CV są zatrudniane bez względu na to, czy firma prowadzi aktualnie nabór czy nie – ponieważ ich umiejętności są tak cenne, że szkoda, aby korzystała z nich konkurencja. Nie przekonamy się, czy tak jest naprawdę, jeśli nie wyślemy swoich dokumentów!