Jak odejść z pracy

0
2122

Rezygnacja z wykonywanej dotychczas pracy niezależnie od okoliczności zawsze wiąże się z niemałym stresem. Często jednak odejście z pracy stanowi ważny element na ścieżce kariery.
Rezygnując z dotychczas wykonywanego zawodu zostawiamy sobie miejsce na dalszy rozwój, który jest niezwykle ważny, jeśli chcemy osiągnąć sukces i zadowalającą karierę. Na odejście z pracy często też decydują się osoby, które w dotychczasowym miejscu były źle traktowane przez szefostwo lub współpracowników, a także wtedy, kiedy otrzymywane wynagrodzenie nie było współmierne z ilością wykonywanej pracy.

Jak odejść z pracy

Często osoby młode chwytają się pierwszej z brzegu pracy, chcąc zarobić na swoje wczesne utrzymanie, dalszą naukę i przede wszystkim zdobyć doświadczenie zawodowe. Mogą to być zajęcia sezonowe, wykonywane wyłącznie w okresie wakacyjnym, ale też inne mało płatne prace.

Najczęściej osoby bez większego doświadczenia i z wykształceniem średnim lub nawet niepełnym średnim pracują jako kasjerzy, ekspedienci, kelnerzy czy też osoby obsługujące inne drobne stoiska. Jeszcze gorzej płatne są zajęcia takie jak sprzątanie czy roznoszenie i rozklejanie ulotek reklamowych. Często taka praca, choć niezbyt dobrze płatna, stanowi świetny start dla późniejszej kariery.
Prędzej czy później nadchodzi jednak moment, kiedy większość młodych osób rezygnuje z dotychczas wykonywanej pracy celem zdobycia dalszej edukacji lub podjęcia lepiej płatnego zajęcia. Osoby z pewnym doświadczeniem zawodowym są bowiem chętniej zatrudniane na bardziej wymagających stanowiskach.

czekanie

Z pracy rezygnują też osoby, które zetknęły się ze złym traktowaniem w obecnym miejscu pracy. Może to być mobing ze strony szefostwa lub złośliwości doznane od współpracowników. Zła atmosfera w miejscu pracy, w którym pracownik spędza dziennie nawet do 12 godzin, może prowadzić do wysokiego poziomu stresu czy nawet rozwoju chorób psychicznych, takich jak depresja.

Długo utrzymująca się negatywna atmosfera w firmie może być więc wyjątkowo szkodliwa dla zdrowia. Rezygnację składają też kobiety, które obawiają się o molestowanie lub przedmiotowe traktowanie przez mężczyzn w miejscu pracy. Niezależnie od okoliczności każdy zadaje sobie jednak pytanie – jak odejść z pracy, aby zachować honor i klasę?

Warto pamiętać o tym, aby decyzję o rezygnacji ze stanowiska przekazać szefostwu i swoim współpracownikom odpowiednio wcześnie. Odejście z dnia na dzień może narazić firmę na straty, a współpracowników, którzy w tym wypadku będę musieli przejąć nasze obowiązki, na dodatkowy stres. Niezależnie od warunków panujących w firmie i okoliczności odejścia należy pamiętać bowiem o tym, aby nie robić sobie dodatkowych wrogów.

Mimo wszystko większość osób odchodzi z dotychczasowej firmy z powodów osobistych, chcąc dalej się rozwijać i szukać lepszego zatrudnienia. To właśnie dla nich najważniejsze jest to, aby utrzymać dobre relacje z byłymi współpracownikami i szefostwem.
O ile nie zmieniamy całkowicie branży, istnieje duża szansa, że na dawnych kolegów z pracy jeszcze kiedyś się natkniemy. Ponadto dobre relacje z byłym szefem mogą być pomocne w otrzymaniu rekomendacji.

Należy liczyć się z tym, że jeśli jesteśmy cenieni w obecnej firmie, szef może spróbować nas zatrzymać na obecnym stanowisku. Najczęściej stosuje się do tego celu oferty podwyżek czy dodatkowych premii. Jeśli jesteśmy całkowicie przekonani co do swojej decyzji, warto już wcześniej uprzedzić szefostwo, że nie bierzemy pod uwagę dalszej pracy na obecnym stanowisku.

odejść z pracy

Nie należy również traktować naszego odejścia jako groźby czy pretekstu do otrzymania wyższego wynagrodzenia. Decyzja ta powinna być zawsze poważna i uzasadniona. Nawet jeśli uda się otrzymać podwyżkę, na dłuższą metę tego typu zagranie może być nieopłacalne i skutkować niechęcią ze strony współpracowników.

Jeśli jednak w ostatniej chwili zadecydujemy, że pozostanie na obecnym stanowisku jest nam bardziej na rękę, niż poszukiwanie nowej pracy, nie powinniśmy wahać się z powiadomieniem o zmianie decyzji. Im wcześniej ją zmienimy, tym lepiej.

A więc jak odejść z pracy we właściwy sposób?

Uniwersalną zasadą jest przestrzeganie zasad dobrego wychowania. Traktujmy innych tak jak sami chcielibyśmy być traktowani, nie paląc za sobą mostów i nie tworząc niepotrzebnych wrogów. Doświadczenie nabyte w obecnym miejscu pracy jest bowiem niezwykle cenne na dalszej ścieżce kariery. Z drugiej strony jednak do obecnego stanowiska i współpracowników nie warto się przesadnie przywiązywać. Obecny rynek pracy wymaga elastyczności i częstego poszukiwania coraz to lepszych ofert zatrudnienia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here