Jak napisać życiorys do pracy

0
2489

Dawniej był życiorysem. Dzisiaj zastąpiło go wszechobecne cv czyli cirriculum vitae. Ze świecą można szukać kogoś, kto nie napisał przynajmniej jednego takiego dokumentu. Zdecydowana większość współczesnych pracowników ma ich na swoim koncie co najmniej kilka, czasami dziesiątki, a nawet setki.

Niektórzy mówią takie czasy, inni głowią się jak napisać życiorys do pracy wymarzonej bądź chociażby tej dającej się zaakceptować. Poniżej kilka wskazówek, co robić i przed czym się wystrzegać podczas opracowywania tego rodzaju dokumentu.

W pierwszej kolejności warto rozprawić się z mitem obszernego życiorysu

Niby większość ludzi zna zasadę jednej strony, ale jak przychodzi do pisania to trudno zmieścić na niej wszystkie ,,niezbędne” informacje o sobie. W rzeczywistości większość kandydatów nie jest aż tak interesująca, by rozpisywać się na kilku stronach. Jeżeli bowiem pod listą zasad jak napisać życiorys do pracy umieści się wykreślenie szkoły podstawowej i gimnazjum, a także kursy zupełnie nieprzydatne w danej branży, wówczas często okazuje się, że ta wspomniana jednak strona to nawet za dużo.

Zamiast zwiększać czcionkę czy dać się ponieść wyobraźni, lepiej skoncentrować się na faktycznym uzupełnianiu własnych umiejętności. To jednak temat na inną dyskusję. W tym miejscu należy natomiast wrócić do pisania cv. A zatem jedna strona, na której należy opisać swoje wykształcenie i doświadczenie zawodowe. To kwestie kluczowe. Jeżeli chodzi o ukończone szkoły, to wystarczy podać te ostatnie.

jak napisać życiorys do pracy

Kwestią oczywistą jest bowiem, że absolwent liceum czy uczelni wyższej wcześniej zdobył wykształcenie w jakiejś podstawówce i szkole ponadpodstawowej. Kwestia zlokalizowania takiej placówki jest natomiast drugorzędna z perspektywy pracodawcy. Więcej miejsca opłaca się natomiast poświęcić doświadczeniu zawodowemu. Głównie po to, by pokazać potencjalnemu szefowi swój dorobek, udowodnić znajomość branży oraz posiadaną praktykę. Ponadto przedstawienie listy poprzednich miejsc pracy pokazuje, że dana osoba nie marnowała czasu i nie siedziała bezczynnie.

Niektórzy uważają, że długa lista byłych szefów pokazuje brak przywiązania, a nawet nieodpowiedzialność kandydata. Jednak wielu rekrutujących widzi w tym bardziej poszukiwanie własnego miejsca przez daną osobę. Podsumowując, nie trzeba pisać o pracy sezonowej czy stanowiskach, na których nie zagrzało się zbyt długo miejsca. Zwłaszcza jeżeli wykonywana na nich praca w niczym nie przypominała stanowiska, na które się aplikuje. Jednak pokazanie swojej pracowitości oraz zaradności jak najbardziej jest wskazane.

Kolejnym ważnym punktem w rozmowie o tym, jak napisać życiorys do pracy, pozostają zainteresowania oraz umiejętności dodatkowe. Te ostatnie warto ująć, ponieważ pokazują dodatkowe zalety kandydata. Do najczęściej wskazywanych jest prawo jazdy kat. B, znajomość języków obcych czy umiejętność pracy z konkretnym oprogramowaniem. Wybierając listę umiejętności, którymi kandydat chce się pochwalić, najlepiej przejrzeć konkretne ogłoszenie.

I zwrócić uwagę na oczekiwania pracodawcy.

Dopasowanie cv zajmie chwilę, ale taki dopracowany dokument niejednokrotnie owocuje zaproszeniem na rozmowę. Zdecydowanie więcej kontrowersji budzi rubryka zainteresowania. Zwłaszcza kandydaci w poważniejszym wieku nie rozumieją, dlaczego to, co robią w czasie wolnym, miałoby interesować ich potencjalnego szefa. Faktycznie, zainteresowania raczej nie zadecydują o propozycji pracy.

Mogą jednak zachęcić osobę odpowiedzialną za rekrutację do zaproszenia danego kandydata na spotkanie. Dzieje się tak na przykład wówczas, kiedy autor cv ma podobne zainteresowania do rekrutujący lub zainteresuje tego ostatniego jakimś nietypowym hobby. Z pisania o zainteresowaniach można zrezygnować. Specjaliści radzą jednak, by nie robić tego zbyt pochopnie.

do pracy

Ostatnią kwestią, o jakiej trzeba wspomnieć przy rozważaniach na temat pisania życiorysu, jest uczciwość. Ubarwianie rzeczywistości kusi. Szczególnie tych, którzy nie mają zbyt ciekawej zawodowej przeszłości. To jednak strategia, która zawsze może sprowadzić na manowce. Nawet jeżeli uda się przejść rozmowę o pracę, a następnie otrzymać stanowisko, to zawsze istnieje ryzyko, że kłamstwo wyjdzie na jaw.

I tak właśnie z reguły się dzieje. Jeżeli bowiem ktoś chwali się jakimiś zdolnościami, to musi liczyć się z tym, że prędzej czy później ktoś zechce go z tego rozliczyć. Twierdzenie, że skromne, ale prawdziwe cv robi lepsze wrażenie bynajmniej nie jest oderwane od rzeczywistości. Dlatego w życiorysie najlepiej pisać prawdę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here