Czy warto konsolidować kredyty?

0
1431

Spłacanie jednocześnie wielu kredytów to często duże obciążenie dla domowego budżetu. Zwłaszcza, jeśli wydarzy się jakaś nieprzewidziana sytuacja, która okresowo lub permanentnie pogorszy stan naszych finansów (na przykład choroba czy utrata pracy). Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem tego problemu jest konsolidacja kredytów. Jednak czy rzeczywiście warto konsolidować zadłużenia? Jak działa konsolidacja kredytów i jakie są dla niej alternatywy?

Konsolidacja kredytów – jak działa?

Konsolidacja kredytów, jak wskazuje już sama nazwa, polega na ich połączeniu. W praktyce oznacza to spłatę kilku dotychczasowych zobowiązań za pomocą jednego nowego, przeznaczonego specjalnie na ten cel. Skonsolidować można wiele różnych typów kredytów, w tym:

  • kredyty gotówkowe
  • kredyty samochodowe
  • karty kredytowe
  • kredyty hipoteczne.

Główną zaletą konsolidacji kredytów jest możliwość uzyskania miesięcznej raty niższej niż suma rat kredytów, które uległy konsolidacji. Oznacza to, że co miesiąc w naszym domowym budżecie pozostanie więcej środków, a terminowa spłata zobowiązania będzie znacznie łatwiejsza.

Ponadto cenny może okazać się także fakt, że zamiast spłacać wiele różnych rat o różnej wysokości w poszczególnych dniach miesiąca, wystarczy, że będziemy pamiętać o uregulowaniu jednej.

Niższa miesięczna rata kredytu konsolidacyjnego (lub pożyczki konsolidacyjnej, ponieważ konsolidacja kredytów możliwa jest nie tylko w banku, ale także w instytucjach pozabankowych) związana jest z dłuższym okresem kredytowania. Wobec tego rośnie także całkowity koszt zobowiązania – dla osób zadłużonych znacznie bardziej kluczowa jest jednak wysokość raty.

Czy warto konsolidować kredyty?

Konsolidacja kredytów to rozwiązanie, które nie bez powodu cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Zdecydowanie warto się nim zainteresować, jeżeli już przytłacza nas ciężar wielu zobowiązań lub dopiero widzimy problemy finansowe na horyzoncie.

Nawet stosunkowo niewielka różnica w wysokości miesięcznej raty może zrobić sporą różnicę w zakresie tego, czy będziemy w stanie ją terminowo spłacać, czy też nie. To z kolei jest istotne w kontekście naliczania odsetek karnych, a także powstawania negatywnych wpisów w BIK-u, co tylko jeszcze bardziej pogarsza sytuację danej osoby. Konsolidacja może pozwolić takiego scenariusza uniknąć.

Każda sytuacja jest jednak inna, wobec tego warto skontaktować się z doradcą kredytowym, który ustali, które kredyty warto skonsolidować i w jaki sposób.

Konsolidacja przy niskiej zdolności kredytowej – czy jest możliwa?

Kredyt konsolidacyjny, tak jak i wszystkie inne rodzaje kredytów, udzielany jest na podstawie dokładnej weryfikacji zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. Sprawdzane są między innymi zarobki, wydatki i historia kredytowa danej osoby.

Może to być problematyczne, jeśli z konsolidacją czekaliśmy już do momentu, w którym zdarzyło nam się spóźnić z terminową płatnością dotychczasowych zobowiązań. Czy wobec tego możliwa jest konsolidacja zobowiązań przy niskiej zdolności kredytowej?

Przy samodzielnym składaniu wniosków musimy być gotowi na wysokie prawdopodobieństwo otrzymania negatywnych odpowiedzi. Jeśli jednak zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy dobrego pośrednika kredytowego, takiego jak Habza Finanse, nasze szanse znacząco wzrosną. Wszystko dzięki doświadczeniu, wiedzy i kontaktach na szczeblach decyzyjnych w bankach, którymi dysponują jego eksperci.

Alternatywy dla konsolidacji kredytów

Jeśli nie poprzez konsolidację kredytów, to w jaki inny sposób można sobie poradzić z problemami z terminową spłatą zobowiązań?

Warto na przykład rozważyć restrukturyzację jednego lub kilku z nich, których raty sprawiają nam największy problem. Możemy zawnioskować na przykład o wakacje kredytowe, czyli kilkumiesięczną przerwę w spłacie kredytu lub wydłużenie okresu spłaty zobowiązania, co równa się niższym miesięcznym ratom.

Jeśli problem sprawia nam głównie kredyt hipoteczny, możemy zastanowić się nad jego refinansowaniem, czyli w praktyce przeniesieniem go do innego banku, gdzie spłata będzie odbywać się na bardziej korzystnych warunkach. Kredyty hipoteczne zaciąga się na wiele lat, a w tym czasie bardzo wiele może się zmienić w zakresie opłacalności dostępnych ofert kredytów. Refinansowanie może pozwolić nie tylko wyjść z kłopotów finansowych, ale na dłuższą metę również sporo zaoszczędzić.

Podsumowanie

Konsolidacja kredytów to coś, co w wielu przypadkach może okazać się bardzo opłacalne, dlatego też zdecydowanie warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. Nawet jeśli wydaje nam się, że jesteśmy w zbyt złej sytuacji, aby możliwość ta była dla nas dostępna. Warto wtedy skontaktować się z doświadczonym pośrednikiem kredytowym, którego znaleźć można tutaj: https://habzafinanse.com.pl. Może się okazać, że mimo wszystko otrzymanie wymarzonego kredytu nie jest wykluczone.

Im szybciej rozważymy konsolidację, tym łatwiej będzie nam ją przeprowadzić. W związku z tym nie warto czekać na zastosowanie tego rozwiązania do ostatniej chwili, a rozważyć je już w momencie, kiedy nasza sytuacja finansowa dopiero zacznie się pogarszać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here