4 Sekrety efektywnego zarządzania czasem

0
1303

Dobre zarządzanie czasem jest to bardzo duży atut, który pomaga wykorzystać cenny czas w stu procentach. Odpowiednie zarządzanie czasem może być naszą bronią w walce o potencjalnych klientów czy też o stabilne miejsce na rynku. Na czym polega efektywne zarządzanie czasem? Przekonaj się co należy zrobić, aby go nie tracić. Sprawdź to sam!

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/efektywne-zarzadzanie-czasem/

1. Koncentruje się na tym, co przyniesie Ci maksimum korzyści

Bardzo łatwo jest tracić czas na mało istotne rzeczy. Są to na przykład odpisywanie na maile, dzwonienie, odbywanie narad czy też pomoc w projekcie koledze z branży. Wszystkie te czynności sprawiają, że czas w pracy mija nam bardzo szybko, a my nie zrobiliśmy nic produktywnego. W jaki sposób temu zaradzić?

Po przyjściu z pracy zastanawiaj się co powinieneś zrobić następnego dnia, aby wszystko inne stało się łatwiejsze, albo nawet niepotrzebne. Dzięki takiemu podejściu z pewnością zagwarantujesz sobie sukces. Znajdź najbardziej istotną czynność oraz wykonuj ją przez 50% czasu, tak aby była ona wykonana od początku do końca z jak najlepszym rezultatem. Następne 50% czasu przeznaczyć na czynności mniej ważne, które również powinieneś wykonać. Są to czynności, które były podane wyżej. Pamiętaj – bądź skoncentrowany na tym co przyniesie Ci największą ilość korzyści.

2. Zamiast „tak”, powiedz „nie”

Jest to zasada która jest konsekwencją pierwszego punktu. Nie możemy koncentrować się na jak najważniejszej ilości zadań, jeżeli jesteśmy rozbici na drobnostkach. Przykładem takiego działania może być to, że od razu po wejściu do pracy zauważa nas nasz kolega. Podbiega on i pyta o pomoc w przygotowanym przez siebie projekcie. My oczywiście zamiast odmówić, mówimy stanowcze „tak”. Nie chodzi nam jednak o to, aby być chamskim, ponieważ dobre relacje w pracy są podstawą do tego, aby pracowało nam się lepiej. Chodzi tutaj o to, że czasami warto jest zająć się najpierw swoimi sprawami, a w wolnym czasie pomóc innym. Jeżeli nie będziemy asertywni, to właśnie przez takie prośby kolegów, zaczniemy robić sobie zaległości. Dobrze jest w takich momentach oznajmić kolegę, że tylko kiedy załatwimy najważniejsze sprawy, pośpieszymy mu z pomocą.

3. Kontroluj swoje efekty

Ważne jest to, aby każdego dnia poświęcić maksymalnie 10 minut na ocenę swojej efektywności pracy. W ten sposób możemy zanotować swoje spostrzeżenia na świeżo. Pamiętajmy, aby robić to codziennie, ponieważ nie ma co ufać naszej pamięci, która bardzo często może być zawodna. Postaraj się, aby taki rachunek sumienia stał się twoim codziennym rytuałem. Sprawdzanie regularnych efektów swojej pracy motywuje nas do działania, a także wskazuje na to co możemy poprawić. 

4. Rób plany

Robienie planów wymaga nieco więcej zaangażowania i naszego czasu. Przede wszystkim powinniśmy zacząć od naszych celów rocznych. Na takie liście powinny znaleźć się nie więcej niż trzy podpunkty, dotyczące w naszej kariery oraz życia prywatnego. Kolejnym krokiem jest ustalenie celów miesięcznych. Potem możemy wprowadzić do swojego życia cele tygodniowe które dzielimy na 4 części po jednej na każdy tydzień. Niech każdy tydzień będą to trzy cele do spełnienia.

Zobacz też: https://www.blogfinance24.pl/praca/jak-zalozyc-firme-jednoosobowa/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here