Kontrakty futures czy kontrakty CFD – podobieństwa i różnice

0
570

Stoisz przed wyborem – kontrakty futures czy kontrakty CFD? Produkty te mają pewne cechy wspólne, ale ważniejsze są różnice. Dowiedz się, czym różnią się kontrakty futures i kontrakty CFD – zobacz, co w Twoim przypadku sprawdzi się lepiej.

Kontrakty futures – czym się wyróżniają?

Kontrakty futures (kontrakty terminowe) są starsze niż kontrakty CFD – były stosowane już w XVI w. Na czym polega kontrakt futures? Dwie strony – kupujący i sprzedający – umawiają się odpowiednio na zakup i sprzedaż instrumentu w przyszłości po określonej cenie. Mimo wyznaczenia terminu rozliczenia nie ma przeszkód, aby w trakcie oczekiwania na niego jedna ze stron odsprzedała kontrakt.

Kolejną cechą wyróżniająca kontrakty futures jest fakt, że zyskać lub stracić może każda ze stron. Przykładowo rolnik, który będzie miał zboże na sprzedaż, może zawrzeć kontrakt futures z potencjalnym kupcem. Wówczas:

  • rolnik może być pewien, że sprzeda zboże za ustaloną kwotę – traci jednak możliwość dodatkowego zarobku, gdyby wystąpił nieurodzaj,
  • nabywca zapewnia sobie dostęp do zboża – może jednak przepłacić, gdy okaże się, że ceny na rynku są niższe.

Więcej o wygasaniu kontraktów futures można przeczytać w tym artykule.

Kiedy warto wybrać kontrakty CFD?

Kontrakty CFD, czyli kontrakty na różnice cenowe, to również kontrakty terminowe. Wyróżnia je zastosowanie dźwigni finansowej. Korzystanie z lewara pozwala inwestorowi szybko zmaksymalizować zysk, ale wiąże się z ryzykiem – inwestor może też wiele stracić.

W przypadku kontraktów CFD strony zakładają się, czy cena danego instrumentu spadnie, czy wzrośnie. „Przegrywa” (odnotowuje stratę) ten inwestor, który nieprawidłowo wskazał zmianę kursu instrumentu.

Mimo że kontrakty futures i kontrakty CFD są podobne, to wskazać można też następujące różnice między nimi:

  • liczba dostępnych instrumentów bazowych – w przypadku CFD jest ona większa,
  • data wygaśnięcia kontraktu – jedynie przy kontraktach futures jest ona określona,
  • koszty wejścia – są one wyższe w przypadku kontraktów futures. 

Kontrakty futures czy CFD – co wybrać?

Zastanawiasz się, na co się zdecydować – na kontrakty futures czy kontrakty CFD? Odpowiedź warto uzależnić od posiadanej wiedzy w zakresie dźwigni finansowej. Mimo że to narzędzie może być wykorzystane zarówno przy kontraktach futures, jak i kontraktach CFD, to częściej lewar jest stosowany przy kontraktach CFD. To z kolei sprawia, że te drugie są bardziej ryzykowne.

Jest też jeszcze jedna istotna różnica między kontraktami futures a kontraktami CFD, którą należy uwzględnić – mowa o tym, że CFD są przedmiotem rynku pozagiełdowego. Inaczej jest w przypadku kontraktów futures – podlegają one obrotowi na rynku regulowanym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here