Całkowity koszt pożyczki – jak go obliczyć?

0
2172

Całkowity koszt pożyczki stanowią wszelkie opłaty dodatkowe m.in. oprocentowanie, prowizja itp., które pożyczkodawca ujmuje w jednym wskaźniku RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania). W ten sposób każdy ubiegający się o chwilówkę może dokonać szybkiego i prostego porównania kilku wybranych ofert.

Całkowity koszt pożyczki jest przedstawiany do wiadomości klienta zawsze na etapie symulacji pożyczkowej. Należy jedynie pamiętać, że RRSO obliczane jest na dany dzień i może się różnić, jeśli wniosek będzie wysyłany do akceptacji innego dnia niż symulacja, o czym pożyczkobiorca zawsze zostaje poinformowany.

Ile kosztuje pożyczka?

Moneyman.pl dla każdej pożyczki dokonuje właściwej symulacji w oparciu o aktualne RRSO (wartość wyrażana w %). Na całkowitą kwotę do spłaty składają się: pożyczona suma, oprocentowanie zmienne w skali roku, prowizja i odsetki. Podstawowe wyznaczniki każdej symulacji kredytu to kwota, o którą wnioskuje pożyczkobiorca i czas konieczny na jej spłatę oraz forma oddania należności – przelew jednorazowy czy kwota rozłożona na raty (to opcja również mieszcząca się w ofercie chwilówek online).

Przykładowo dla pożyczki w kwocie 1500 zł wziętej na okres 2 miesięcy, w której spłata została rozłożona na 2 wygodne raty, przy RRSO 824,52% i zmiennym oprocentowaniu w skali roku równym 10% – całkowita kwota do spłaty wyniesie 1972,28 zł. W tym 451,25 zł to prowizja, a 21,03 odsetki. Całość zostanie rozłożona na dwie równie do spłaty raty w wysokości 986,14 zł, przy czym pożyczający pieniądze otrzymuje gwarancję niezmiennego oprocentowania przez cały czas trwania umowy.

Czy konieczne jest samodzielne obliczanie RRSO?

W przypadku chwilówek wszelkich niezbędnych informacji udziela pożyczkodawca. Każdorazowo przygotowuje umowę, zawieraną online, w której klient może znaleźć dokładnie rozpisane koszty swojej pożyczki. W ten sposób nie ma konieczności dokonywania skomplikowanych kalkulacji i rozbijania opłat za kredyt na czynniki pierwsze. Wskaźnik RRSO jest bardzo pomocny przy porównywaniu kilku dostępnych ofert.

Obecnie stosują go nawet banki, które w ten sposób próbują przekonać klientów do korzystania z tradycyjnych produktów. Należy jednak pamiętać, że banki działają w ramach prawa bankowego, które obowiązuje w danym kraju. W związku z tym nie są tak elastyczne jak inne instytucje i mimo że kuszą znacznie niższym wskaźnikiem RRSO, to należy pamiętać, że tego typu zobowiązania zawierane są na lata, bez gwarancji niezmiennego oprocentowania. W związku z tym finalny całkowity koszt pożyczki może się różnić od symulowanego.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here