Pozycja długa i krótka w kontraktach CFD

0
1713

Jedną z największych zalet kontraktów CFD jest ich elastyczność. Dotyczy ona nie tylko ilości dostępnych aktywów i lewara, ale również sposobu gry na giełdzie. Dzięki CFD zarobisz zarówno na wzrostach cen, jak i na ich spadkach, co diametralnie zwiększa twoje możliwości. W poniższym artykule znajdziesz wszelkie niezbędne informacje o pozycji długiej i krótkiej na giełdzie. Dowiesz się, czym każda z nich jest oraz jak wykorzystasz je na własną korzyść.

Pozycja długa

Kiedy wydaje ci się, że kurs danej akcji wzrośnie, kupujesz ją. Innymi słowy zajmujesz pozycję długą.

Wyjaśnijmy to sobie na przykładzie. Doszły do ciebie informacje, że kurs EUR w stosunku do USD wzrośnie. Czym prędzej kupujesz europejską walutę, bo później sprzedasz ją z zyskiem. Oczywiście jeśli kurs zamiast rosnąć spadnie, stracisz na transakcji.

Pozycja długa jest najbardziej standardowym zleceniem na giełdzie i raczej nie sprawi ci problemu. Zawrzesz ją, gdy wybierzesz u swojego brokera zlecenie kupna.

Pozycja krótka

Gdy uważasz, że kurs danej akcji spadnie, sprzedajesz ją. Ten ruch nazywamy pozycją krótką, która jest nieco myląca dla początkujących.

Prawdopodobnie zastanawiasz się, jak możesz sprzedać coś, czego nie masz? Dobre pytanie. W przypadku giełdy opcja sprzedaży (zajęcia pozycji krótkiej) jest tak naprawdę graniem przeciwko tej akcji. Zobrazujesz to sobie lepiej na przykładzie naszej pary walutowej EUR/USD.

Jeśli obstawiasz, że kurs EUR w stosunku do USD spadnie i sprzedajesz walutę, tak naprawdę kupujesz wtedy USD. Kiedy cena EUR faktycznie spadnie, cena USD wzrośnie. W efekcie zarabiasz pieniądze.

Pozycję krótką zajmiesz tylko w przypadku nielicznych instrumentów finansowych, do których zaliczają się kontrakty CFD. U brokera funkcjonuje ona pod nazwą „zlecenie sprzedaży”.

CFD — jak to działa?

W przypadku CFD (Contract For Difference) nie kupujesz fizycznej waluty lub akcji spółki, tylko obstawiasz, czy jej cena wzrośnie czy spadnie. Zakładasz się z brokerem, który po zamknięciu pozycji zwraca ci różnicę w kursie — albo ty jemu (jeśli twoje przewidywania nie sprawdziły się). Działa to na bardzo prostej zasadzie, dzięki czemu CFD cieszy się dziś tak dużą popularnością.

Jeśli poszukujesz większej ilości informacji, sprawdź również tutaj. Dowiesz się więcej o tym instrumencie finansowym i założysz rachunek, który dostarczy ci najwięcej korzyści.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here