Co powinien zawierać dobry serwis informacyjny?

0
2373

Serwis czy też portal internetowy to zupełnie inne zagadnienie niż standardowa strona www. Różni go specyfika i kluczowe elementy, które powinien zawierać. Co powinno wchodzić w skład serwisu i na co należy zwrócić uwagę projektując lub też implementując tego rodzaju rozwiązanie?

Dla kogo ma to być serwis?

To pierwsza i bardzo ważna decyzja. Czym tak w zasadzie ma być serwis informacyjny? O czym ma informować? Do kogo docierać? Należy sobie odpowiedzieć na te pytanie i na ich podstawie zacząć tworzyć portale informacyjne. Jednocześnie powinno się przy tym pamiętać, że jeśli coś jest dla wszystkich, to jest tak naprawdę dla nikogo. Nie każdy może być TVN24 i prezentować wiadomości z każdego zakresu tematycznego.

Jednocześnie tematyka ma też wpływ na projekt graficzny portalu informacyjnego. Inaczej powinna wyglądać witryna, która prezentuje wiadomości ze świata sportu, a inaczej taka, która stawia na newsy związane z życiem celebrytów. Na poziomie layoutu to także będzie bardzo ważny element i czynnik.

Wyróżnienie najważniejszych informacji

Informacje mają to do siebie, że szybko się dezaktualizują. Jednocześnie niektóre z nich są bardziej poczytne i interesujące, a inne mniej. Stąd też dobry serwis informacyjny powinien mieć specjalną zakładkę, w której znajdują się najgorętsze, najczęściej czytane teksty lub też oglądane materiały wideo.

Można to rozwiązać w różnorodny sposób – za pomocą slidera, osobnej zakładki czy też inaczej oznaczanych tytułów. Ważne jednak, aby taka sekcja znalazła się w serwisie informacyjnym. Jeśli mamy mało czasu, to szukamy tego, co najbardziej interesuje ludzi, a wydawca powinien przekazać im to w przystępny i przede wszystkim łatwy do znalezienia sposób.

Dobry system zarządzania mediami

Serwis informacyjny to nie tylko dużo informacji, ale także dużo zdjęć. Dlatego warto przemyśleć sposób, który ułatwi tworzenie galerii i regularnie uploadowania różnorodnych fotek. Często zdarza się, że to przecież nie tylko nagłówek, ale też fotografia jest bardzo ważnym elementem decydującym o klikalności.

Stąd też nie tylko ważne jest odpowiednie zarządzanie mediami, ale także ich optymalizacja. Aby newsy wczytywały się szybko, to i zdjęcia nie powinny ważyć zbyt wiele. Stąd też dobrze byłoby rozważyć wtyczkę, która pozwala kompresować poszczególne obrazki – zyska na tym zarówno SEO, jak i user experience.

Łatwy w obsłudze CMS

Dobry portal informacyjny to nie tylko aktualności – to także przede wszystkim liczne wiadomości. Aby regularnie dodawać tego typu teksty, należy mieć cały zespół newsmanów, którzy zadbają o content portalowy. Z kolei oni, aby wygodnie dodawać kolejne teksty, powinni móc robić to poprzez łatwy w obsłudze Content Management System.

Dlaczego? Nie każdy jest programistą czy też koderem, aby radzić sobie z wstawianiem tekstu poprzez edytor html. Dlatego łatwy i przystępny CMS to podstawa. Jako przykład warto podać tutaj Drupal czy WordPress, które doskonale sprawdzą się jako element serwisu informacyjnego i ułatwią publikowanie newsów.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here