Jak się odnaleźć podczas rozwodu w Wielkiej Brytanii?

0
22171

Podjęcie decyzji o rozwodzie to ciężkie i nieprzyjemne przedsięwzięcie, a sama procedura długa i niezrozumiała. Angielskie sądy mogą rozpatrzyć Twój wniosek o rozwód, jeżeli chociaż jeden z małżonków na stałe przebywa w Wielkiej Brytanii. Nie ma natomiast znaczenia obywatelstwo, a także kraj zawarcia związku małżeńskiego. Dla imigrantów ma to ogromne znaczenie, gdyż przy stałym pobycie na Wyspach nie muszą specjalnie udawać się do ojczyzny na rozprawy sądowe. Procedury przyjęte w angielskich sądach różnią się jednak od naszych i nie zawsze są krystalicznie jasne. Jeżeli jesteś w trakcie rozwodu, zapewne zastanawiasz się, jak poradzić sobie z nową sytuacją, ten artykuł jest dla Ciebie.

Kiedy można starać się o rozwód?

Wielka Brytania ma o wiele mniej biurokratyczny system przeprowadzania rozwodu niż  na kontynencie. Nie trzeba na przykład uczestniczyć w sprawach w sądzie, jednak sama procedura jest obligatoryjna. Aby ją rozpocząć, należy przedstawić odpowiedni powód, który zdecydował o chęci zakończenia związku małżeńskiego. Taką procedurę może rozpocząć osoba, która była w związku małżeńskim dłużej niż rok. Głównym powodem do wydłużenia tego okresu jest chęć do skłonienia nowożeńców do przemyśleń oraz do zastanowienia się przed podjęciem kluczowej decyzji.

Jak rozpoczyna się procedura rozwodowa?

Pierwszym krokiem do wszczęcia postępowania rozwodowego jest przygotowanie tzw. petycji rozwodowej (divorce petition). Dokument, aby był rozpatrzony pozytywnie, powinien zawierać wymagane informacje o małżonkach, a także zawierać odpowiedni powód rozwodu wpisany przez wnioskodawcę (petitioner).

Najczęstsze przesłanki do rozwodu to:

  • zdrada (adultery),
  • nierozsądne zachowanie,
  • Twój partner odszedł od Ciebie (desertion)- możesz się na to powołać, jeśli mieszkałeś ze swoim byłym partnerem przez przynajmniej 6 miesięcy w ciągu ostatnich 2 lat,
  • Mieszkasz oddzielnie przez co najmniej 2 lata i oboje zgadzacie się na rozwód,
  • Mieszkasz oddzielnie przez co najmniej 5 lat – nie ma znaczenia, czy twój partner nie zgadza się na rozwód.

Czy warto zdecydować się na separację sądową?

Formalna separacja zachodzi na wniosek jednego z małżonków i polega na oficjalnym stwierdzenia rozpadu pożycia małżeńskiego. Na decyzję o sądową separację najczęściej występują osoby, które:

  • są małżeństwem krócej niż rok,
  • nie są gotowe na rozwód,
  • nie chcą pozostać w związku, jednak ich religia nie pozwala im na wzięcie rozwodu.

Co po znalezieniu odpowiednich przesłanek?

Jeżeli wnioskodawca przedstawił wybraną przesłankę rozpadu małżeństwa, a także ją odpowiednio udokumentował, jest na dobrej drodze do rozpoczęcia czynności sądowych. Do rozpoczęcia działań niezbędne jest przesłanie jeszcze aktu ślubu. Rozprawy nie rozpoczną się, dopóki nie zostanie umieszczona wymagana opłata w wysokości £550, jednak możliwe jest zwolnienie z opłaty w określonych sytuacjach.

W przypadku, gdy małżonek zgadza się na rozwód, sąd kontynuuje proces. Dzieli się on na dwie kolejne części: Decree Nisi i Decree Absolute. Pierwszy z nich potwierdza, że sąd nie ma przeciwwskazań do udzielenia rozwodu, drugi  stwierdza formalny rozpad małżeństwa.

Jeżeli szukasz oparcia w czynnościach prawnych, skontaktuj się z polskim prawnikiem w Londynie, który nie tylko przeprowadzi Cię przez procedury rozwodowe, ale również pomoże podczas dokonywaniu podziału majątku oraz przy staraniu się o opiekę nad dzieckiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here