Jak napisać wypowiedzenie z pracy za porozumieniem stron

0
2191

Nikt z nas nie decyduje się na pracę w jednej firmie na całe życie. Naturalną kwestią jest to, że zmieniamy miejsce zatrudnienia – czasem częściej, czasem rzadziej. Niezależnie jednak od tego, jak często zmieniamy miejsce zatrudnienia, niemalże zawsze musimy w tym calu napisać wypowiedzenie – o ile nie jesteśmy zwalniani przez pracodawcę. Jak napisać wypowiedzenie z pracy za porozumieniem stron? Co powinno znaleźć się w takim dokumencie? Odpowiedzi na powyższe pytania, znajdziecie państwo w naszym poniższym artykule.

jak napisać wypowiedzenie z pracy

Przede wszystkim – format

To, od czego należy zacząć, jeśli chodzi o napisanie wypowiedzenia z pracy, to zachowanie odpowiedniego formatu. W odpowiednich miejscach na arkuszu, muszą znaleźć się właściwe informacje. W lewym górnym rogu, piszemy swoje dane: imię, nazwisko, adres oraz nazwę stanowiska i miejsce pracy. W prawym górnym rogu, powinny znaleźć się informacje dotyczące naszego pracodawcy – czyli firmy do której wypowiedzenie jest zaadresowane. Tutaj, podobnie jak w przypadku naszych danych, powinny znaleźć się takie informacje jak nazwa firmy, adres siedziby, właściciel – jeśli takowy jest. Można, choć nie jest to konieczne, zamieścić tu także takie informacje jak NIP firmy. Zarówno informacje w prawym górnym rogu, jak i te, które znajdują się w lewym górnym rogu, powinny też zostać odpowiednio sformatowane. Przyjmuje się, że czcionka, którą wybieramy do napisania takiego dokumentu to Times New Roman, rozmiar 12.

Po drugie – treść wypowiedzenia

Kiedy już zamieścimy niezbędne informacje w obu górnych rogach naszego pisma, możemy przejść do jego właściwej treści. Na środku, najlepiej nieco większą czcionką i dobrze, jeśli zastosujemy pogrubienie, powinna znaleźć się nazwa pisma, które tworzymy. W naszym przypadku będzie to wypowiedzenie. Można dodać „za porozumieniem stron”, aczkolwiek nie jest to konieczne. Ważne jest jednak to, aby nazwa pisma, które tworzymy, znalazła się poniżej informacji zawartych w obu górnych rogach. Treść właściwa takiego pisma, powinna zostać napisana już czcionką właściwą – czyli właśnie Times New Roman, rozmiar 12. Nie pogrubiajmy treści właściwej wypowiedzenia.

Zwroty i sformułowania, które muszą zostać zawarte w wypowiedzeniu

Kiedy piszemy wypowiedzenie, niezależnie od wszystkiego, musimy mieć na uwadze to, że jest to pismo oficjalne. Tym samym, warto zadbać o to, aby w takim piśmie znalazły się zwroty takie jak:
– Wnoszę o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron
– Proszę o to, aby umowa o pracę, została rozwiązana za porozumieniem stron

To tylko dwa, z bardzo wielu przykładów zwrotów, które możemy w takim piśmie wykorzystać.

Uzasadnienie wypowiedzenia

To, czego absolutnie nie może zabraknąć w napisanym przez nas wypowiedzeniu, to powód, dla którego zdecydowaliśmy się je napisać. W tym przypadku nie musimy się za bardzo pilnować. Jeśli przyczyną, dla której chcemy rozwiązać umowę o pracę jest to, że dostaliśmy inną ofertę pracy – nie musimy bać się tego napisać. Podobnie rzecz się ma, jeśli zmianie ulega nasza sytuacja życiowa – np. zmieniamy miejsce zamieszkania. W przypadku jednak, kiedy przyczyną złożenia przez nas wypowiedzenia z pracy są zbyt niskie zarobki, musimy wiedzieć, jak to sformułować. Nie ukrywajmy – brak satysfakcji z wykonywanego przez nas zawodu, jak również brak możliwości rozwoju w tym zakresie, należą do najczęstszych przyczyn, dla których decydujemy się napisać wypowiedzenie z pracy. W przypadku zatem, kiedy przyczyną są zbyt niskie zarobki, możemy śmiało zawrzeć powód naszego wypowiedzenia np. w takim sformułowaniu: Przyczyną, dla której decyduję się na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, jest brak mój brak możliwości dalszego rozwoju zawodowego.

wypowiedzenie z pracy za porozumieniem stron

Podsumowanie wypowiedzenia

Każde pismo urzędowe, jakie piszemy, a do takich zalicza się wypowiedzenie za porozumieniem stron, musi zawierać podsumowanie. Najlepiej jest zacząć je np. od takich sformułowań:

– w wyniku powyżej opisanych czynników,
– mając na uwadze wszystkie powyższe czynniki,
– ze względu na brak możliwości dalszego rozwoju zawodowego,
– w związku z powyższym, wnoszę o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron.

Pamiętajmy, że kiedy piszemy wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron, cały czas musimy zachowywać bardzo oficjalny ton naszego pisma. Na samym dole, lekko po lewej stronie, powinno znaleźć się wyrażenie: z poważaniem, zaś pod nim – nasz własnoręczny podpis. Samego wypowiedzenia nie należy pisać ręcznie. Powinno być ono wydrukowane. Jedynie nasz podpis musi być własnoręczny. Jeśli będziemy pamiętać o wszystkich powyższych wskazówkach, z pewnością uda nam się dobrze napisać wypowiedzenie z pracy za porozumieniem stron.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here