Ile przerwy w pracy

0
1994

Przychodząc rano do pracy, oczekujemy, kiedy w końcu pójdziemy na naszą wymarzoną przerwę. To jedyny czas relaksu, kiedy można, choć na chwilę odpocząć od wykonywanych w pracy zajęć i chociażby coś przekąsić w ciągu ciężkiego dnia. Przerwę należy dobrze wykorzystać. Te cenne minuty bardzo szybko upływają, to ile przerwy w pracy jest w danym zakładzie, jest odgórnie ustalone i nie mamy na to właściwie żadnego wpływu.

Często jest to zaledwie 15 minut, czasem pół godziny. Pora, o której możemy sobie zrobić przerwę, też często jest ściśle i z góry zaplanowana. Na przerwę przecież nie mogą iść w tym samym czasie wszyscy pracownicy, bo ktoś musi zostać na stanowisku pracy i pracować. Jednak przerwa nam się należy i nie możemy o tym zapominać. Trzeba domagać się tego bezwzględnie, nawet jeśli nasz szef próbuje udowodnić, że jest inaczej.

Powinien spojrzeć na to inaczej. Wypoczęty pracownik to bardziej produktywny pracownik, a to z kolei przekłada się na lepsze wyniki w firmie i jej większe obroty. Lecz mało kto myśli w tyn sposób o przerwie w pracy. Raczej jest to jedynie obowiązek i pracownik musi iść na przerwę, bo inaczej może zaskarżyć pracodawcę. Nikt nie myśli o tym czasie, jak o czymś dobrym, co pozytywnie wpływa na losy całej firmy. Zdarzają się oczywiście wyjątki. Szczególnie w krajach na zachód od Polski, przerwa w pracy jest wręcz celebrowana.

W niektórych zakładach pracy istnieją specjalne pokoje relaksu dla pracowników, gdzie w czasie przerwy mogą sobie porządnie odpocząć. Znajdują się tam przydatne ku temu przedmioty, m. in. fotele z masażem, relaksująca muzyka, a czasem nawet i basen, jeśli wielu pracowników spędza dużo czasu za biurkiem, jest to szansa na, choć odrobinę ruchu dla nich w ciągu całego dnia.

przerwa

I taka przerwa powinna właśnie być.

Pracodawca powinien zadbać o należyty wypoczynek pracownika, co z pewnością przełoży się na jego wyniki w pracy. Tak to już jest, że nikt nie jest maszynką, robotem, który może pracować nieustannie i nie potrzebuje żadnej przerwy. Taka praca sprawia, że po pewnym czasie zwyczajnie się wypalamy, a każda kolejna godzina w pracy, zamienia się w prawdziwe męczarnie, którą może przerwać jedynie wyczekiwany urlop lub zwolnienie chorobowe.

Bo przecież pracować musimy, za coś trzeba żyć, więc zwolnić się raczej nie wypada. Ludzie przyzwyczajają się zresztą do pracy w warunkach takich, jakie się im zaoferuje. Nie ma przerwy, w porządku, będą pracować i bez niej, a jak to się odbije na ich zdrowiu i psychice to już mało ważne. Higiena pracy jest niezwykle ważna, a odpoczynek to podstawa produktywnego pracownika. Wiele firm, także w Polsce, zaczyna się o tym przekonywać.

Organizują nawet dla swoich pracowników wycieczki integracyjne. Zazwyczaj są to wycieczki weekendowe, a podczas tego czasu, pracownicy mają czas, by się lepiej poznać i zrelaksować. Koszt oczywiście pokrywa pracodawca, a pracownicy mają się w tym czasie dobrze bawić i integrować. Ma to stworzyć zgrany zespół, który potem w pracy, będzie mógł lepiej ze sobą współpracować. Pomysł całkiem dobry, zasługujący na uwagę. Bo przecież nie da się nigdzie indziej tak dobrze poznać człowieka, jak właśnie na takich wyjazdach integracyjnych, gdzie jest wiele sytuacji, wymagających zjednoczenia.

To nowoczesne metody zaczerpnięte od krajów zachodnich, gdzie już od dawna dba się o pracownika, a nie jedynie stoi nad nim z ciężkim batem i pilnuje, aby czasem nie zrobił sobie za długiej przerwy. Co innego jest też w krajach latynoamerykańskich. Tam ludzie rządzą się swoimi prawami. Przerwa, czyli popularna siesta, nie trwa 15, nie trwa 30 minut, ale potrafi trwać kilka godzin. I to jest normalne, każdy obywatel rozumie, że jak jest siesta, to nie idzie się na zakupy.

przerwa w pracy

Wszystko jest zamknięte i tak ma być, Nikt nie ma pretensji, bo wszyscy siestę respektują, a zasady łamie wręcz ten, który podczas tego świętego czasu, chce coś kupić czy zjeść w restauracji, To po prostu inna mentalność, której nie potrafią zrozumieć ludzie, którzy w tych krajach się nie narodzili i nie mieszkali od początku. Być może to zachowanie wynika ze zwykłego szacunku ludzie do samych siebie i do swoich potrzeb.

Wiedzą oni bowiem, że muszą odpocząć i że to im się należy. A to, że ten odpoczynek trwa zazwyczaj bardzo długo (wręcz za długo), to już inna kwestia. Niektórzy nazywają to lenistwem i unikaniem pracy za wszelką cenę. Każdy może nazywać to sobie po swojemu, ale trzeba przyznać, że takie osoby potrafią o siebie zadbać i nie lubią się zbytnio przemęczać. Oczywiście także pracują, ale mają też czas na wypoczynek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here