Dlaczego chcesz zmienić pracę

0
2147

Na rozmowie kwalifikacyjnej pada wiele trudnych pytań. Jednym z nich jest: „dlaczego chcesz zmienić pracę?„. Przesłanie CV oraz listu motywacyjnego to pierwszy krok do zdobycia nowej pracy.
Kolejnym krokiem jest rozmowa kwalifikacyjna. Czasami rozmowa kwalifikacyjna odbywa się z bezpośrednim przełożonym, tak jest najczęściej w małych firmach. Innym razem zaangażowany jest dział lub agencja HR, która zajmuje się rekrutacją.

Rozmowa kwalifikacyjna to chyba najbardziej stresujący etap rekrutacji.

Nawet osoby, które są pewne siebie i swoich umiejętności w tej sytuacji przeżywają stres. Na szczęście w internecie dostępnych jest wiele scenariuszy rozmowy kwalifikacyjnej. Bez trudu można się do tej rozmowy przygotować. Można znaleźć pytania jakie najprawdopodobniej zostaną zadane.

Na pewno można spodziewać się pytania o zalety i wady. Trzeba będzie również scharakteryzować przebieg dotychczasowego wykształcenia oraz kariery zawodowej. To nie powinno być nic trudnego. Przecież to samo jest zamieszczone w cv, trzeba tylko opowiedzieć to własnymi słowami. Zmiana pracy dla wielu ludzi bywa stresująca. Nowe obowiązki i wejście w środowisko nowych ludzi może powodować stres. Warto jednak podejść do tej sytuacji jak do wyzwania.

Warto podejmować nowe wyzwania i cieszyć się nimi. Z jednej strony nie powinniśmy podchodzić do rozmowy kwalifikacyjnej lekceważąco. Z drugiej strony niewskazane jest pokazywanie, że zależy nam za bardzo. W tej sytuacji przyszły pracodawca może pomyśleć, że jesteśmy zdesperowani i zgodzimy się na wszystko. Być może to prawda, ponieważ sytuacja życiowa zmusza nas do podjęcia pracy nawet za bardzo niskie wynagrodzenie.

Nie warto jednak okazywać słabości pracodawcy. Zdecydowanie warto wykazać się wiedzą i umiejętnościami, kompetencjami, doświadczeniem zawodowym. Warto pokazać się z jak najlepszej strony. Pytanie o powód zmiany pracy to zwykle początek dłużej konwersacji. Na to pytanie jest wiele odpowiedzi, jedne lepsze, inne – gorsze. Można motywować zmianę pracy chęcią rozwoju zawodowego.

zmiana pracy

Najłatwiej mają osoby które z różnych powodów przeprowadzają się do nowego miasta i rozpoczynają w tym mieście nowe życie. Wtedy zrozumiałe jest, że muszą znaleźć nową pracę. Zakazane jest na rozmowie kwalifikacyjnej obmawianie byłego pracodawcy i wytykanie jego błędów i słabych stron. To proste – przyszły potencjalny pracodawca z pewnością pomyśli, że tak samo źle będziemy mówić o nim samym po zakończeniu współpracy. Najlepiej mówić ogólnikami. Nie krytykować, ale nie trzeba również wystawiać laurki.

Każdą porażkę można przekształcić w sukces.

Jeżeli były pracodawca miał powód do zwolnienia nas również trzeba wybrnąć z tej sytuacji i wytłumaczyć przyszłemu pracodawcy co się stało. Jasno trzeba podkreślić, że zrozumieliśmy swój błąd i już nigdy on się nie powtórzy. Ludzie są tylko ludźmi, popełniają błędy, ale najważniejsze, aby wyciągali wnioski. Im poważniejsze stanowisko pracy, tym poważniejsze pytania będą padały na rozmowie kwalifikacyjnej.

Oprócz standardowych pytań o wady i zalety, mogą paść pytania o najtrudniejsze sytuacje w poprzednich miejscach pracy, o to co sprawiało największą trudność, a co szło najlepiej i dawało największą satysfakcję. Mogą paść też pytania o sposoby wybrnięcia z trudnych sytuacji, szczególnie jeśli chodzi o pracę z klientem i ogólnie – z drugim człowiekiem. Każde stanowisko pracy rządzi się swoimi prawami.

Na przykład ktoś kto aplikuje na stanowisko niani musi być przygotowany na szczegółowe pytania rodziców na przykład o kwestie pierwszej pomocy czy bezpieczeństwa malucha albo metod egzekwowania posłuszeństwa. Z kolei przyszła księgowa może zostać zapytana o ostatnie zmiany w przepisach prawnych i kwestie merytoryczne. Każda branża ma swoją specyfikę.

zmienić pracę

Osoba, która stara się o pracę sprzedawcy, na pewno zostanie zapytana o stosowane techniki sprzedażowe. Na pewno zostanie przeprowadzona scenka sprzedażowa, podczas której dana osoba będzie musiała coś sprzedać. Warto przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej jak najlepiej. Doskonałe przygotowanie z pewnością zmniejszy poziom stresu.

Warto pamiętać też o zasadzie: jak cię widzą, tak cię piszą. Zadbanie o swój wygląd zewnętrzny jest niezbędne. Nie na każdą rozmowę kwalifikacyjną trzeba ubrać się bardzo elegancko – w białą bluzkę i czarną spódnicę. Czasem wręcz mile widziana jest kreatywność i pewnego rodzaju ekstrawagancja. Szczególnie w branży reklamowej jest to mile widziane. Zazwyczaj jednak szef doceni elegancko ubranego przyszłego pracownika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here