Czy studia wliczają się do lat pracy

0
1913

Idąc na studia wyższe, niektórzy myślą, że będzie to beztroski czas, podczas którego będą się jedynie bawić. Jednak nie wszystkie studia tak wyglądają, a niektóre, potrafią być naprawdę bardzo ciężkie. Można wtedy powiedzieć, że studia, to swego rodzaju praca, tyle że nie dostaje się za nią wynagrodzenia w postaci pieniędzy.

Wtedy niektórzy pytają, czy studia wliczają się do lat pracy?

Bo przecież tak powinno być, skoro ich ukończenie wiąże się z wielkim wysiłkiem i trudem, porównywalnym do tego w normalnej, standardowej pracy na etacie.
Studia to swego rodzaju etat, bo na zajęcia przecież trzeba chodzić na ustalone godziny, według obowiązującego planu zajęć, a często nieobecność jest surowo karana przez prowadzących. Dokładnie tak jak w pracy, gdzie też trzeba być o określonej porze, a nieobecność, może się skończyć nawet utratą posady, jeżeli będzie zdarzać się zbyt często.

Studenci wcale nie mają łatwego życia, bo nauka wymaga nie raz bardzo dużego wysiłku, często nieprzespanych nocy i wielu wyrzeczeń. Szczególnie w okresie sesji, która jest bardzo wyjątkowym okresem dla każdego studenta i tylko ten, kto ją przeżył zrozumie, jaki to ciężki czas. Życie wtedy zamiera, chodzi oczywiście o życie towarzyskie, gdyż życie naukowe właśnie w tym czasie przechodzi największy rozkwit. Jedyne wycieczki w tym czasie ograniczają się do najbliższego punktu ksero, aby skserować potrzebne do nauki materiały.

W sumie te niepotrzebne też się wtedy kseruje, bo przecież zawsze lepiej mieć więcej niż mniej. Dobrze, jeśli punkt ksero wyposażony jest też w jakieś jedzenie, żeby nie trzeba było dodatkowo iść do sklepu spożywczego. I po takiej krótkiej wycieczce pozostaje już tylko nauka i nauka. W sumie to cięższa praca niż na normalnym etacie, bo przecież w sesji weekendy też są zajęte, a tydzień pracy zazwyczaj trwa od poniedziałku do piątku. Im bliżej terminu egzaminu, tym większe nerwy i stres, bo wszyscy wiedzą, że niezaliczona sesja nie wróży nic dobrego.

studia

Każdy student za wszelką cenę chce uniknąć poprawki. Jeżeli zaliczy go w pierwszym terminie, później najczęściej następuje bardzo długi i błogi czas wymarzonego relaksu. Imprezy posesyjne są zawsze najlepsze i najdłużej się je wspomina, bo przecież trzeba należycie uczcić ten ciężki czas pracy na studiach. Odpoczynek na studiach jest tak samo ważny, jak odpoczynek w pracy i każdy student doskonale o tym wie.

Po skończonych studiach, kiedy przychodzi czas na poważną pracę, wspomina się okres studencki, jako bardzo beztroski i błogi, mimo wielu pracowitych i ciężkich sesji. Bo przecież sesja nie trwała nigdy aż tak strasznie długo, a zawsze po niej przychodził czas na błogi odpoczynek. W pracy już tak dobrze nie ma. Wprawdzie sesji też nie ma, ale przeciętny urlop w pracy to niewiele ponad dwa tygodnie w roku, co dla studenta, szczególnie w pierwszym roku poważnej pracy, wydaje się wręcz niesłychanie małą liczbą dni.

Po studiach i po zaliczonej sesji letniej urlop trwał przecież piękne trzy miesiące, nawet jeśli sesja była niezaliczona, to zawsze, choć 2 miesiące zostawały. A tutaj dwa tygodnie? Na dłuższy urlop niestety trzeba poczekać aż do emerytury, która tak szybko nie nadejdzie. Lepiej więc mieć prace, która jednak daje jakąś satysfakcję i radość.
Mimo że okres studiów wlicza się do lat pracy, to i tak, aby zasłużyć na emeryturę, trzeba swoje przepracować i jest to spory okres naszego życia, który czy nam się to podoba, czy nie, spędzimy w pracy, którą sobie wybraliśmy.

studia wliczają się do lat pracy

Dlatego od początku starań o pracę, warto zabiegać jednak o stanowisko, które nam się spodoba i da nam satysfakcję. Nie ma nic gorszego, jak całe życie pracować w pracy, której się nie lubi. Oczywiście, najprawdopodobniej każdy na jakimś etapie swojego życia trafi do pracy, która będzie mu się mniej podobać i jest to z pewnością nieuniknione. Jednak nie można przyzwyczajać się do takiego stanu rzeczy i trzeba nieustannie dążyć do tego, aby kiedyś osiągnąć satysfakcjonujące nas stanowisko.

Cały czas trzeba poszukiwać różnych zajęć i spróbować wielu fachów, aby wśród tak wielu doświadczeń znaleźć to, które będzie nam się podobać i sprawi, że praca nie będzie nudna, ale przyjemna.
Tak przecież może być. Jest wiele zadowolonych osób, które wręcz kochają swoją pracę i wykonują ją na co dzień z pasją, mówią, że w swoim życiu nie przepracowali ani jednego dnia. Warto, aby każdy dążył do takiego stanu, bo wtedy żyje się zwyczajnie lepiej i łatwiej. Kiedy rano z przyjemnością wstajemy do pracy i nie myślimy od samego przejścia przez drzwi, aby jak najszybciej stamtąd wyjść.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here